Ознака: Малта

Франција подготвена да прими дел од мигрантите блокирани крај Малта

Франција е подготвена да прими некои од 49-те мигранти, кои веќе неколку денови се блокирани во водите на Средоземното Море во близина Малта, изјави...

Ескалираат тензиите меѓу Италија и Малта поради миграцијата

Италијанската влада бара помош од Европската Унија за решавање на уште еден миграциски спор со Малта и се закани дека ќе ги врати спасените...

Малта со безрезервна поддршка за Македонија за почеток на преговорите со...

Малта дава недвосмислена и безрезервна поддршка на Република Македонија во процесот на отпочнување на преговорите за полноправно членство во европското семејство. Ова му го порача претседателот...

Малта побара конфискација на германски хуманитарен брод

Јавното обвинителство на Малта денеска побара од Суд во Ла Валета да нареди конфискација на бродот „Лајфлајн“, што го користи германска хуманитарна организација за...

На Малта приведени мигранти

Полицијата на Малта приведе девет лица, кои со гумен чамец пристигнале од Либија. Во чамецот биле седум Сиријци, меѓу кои и седумгодишно момче и една...

Малта го прима бродот „Лајфлајн“, а мигрантите ќе бидат распоредени во...

Премиерот на Малта Џозеф Мускат изјави денеска дека на хуманитарниот брод „Лајфлајн“ ќе му биде дозволено да влезе во пристаниште на Малта и дека мигрантите...

ОН и ЕУ ги повикаа Италија и Малта да го прифатат...

Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) и Европската унија денеска ги повикаа Малта и Италија да му дозволат на бродот „Аквариус“, на кој се...

И Малта не го прифаќа бродот со мигранти „Аквариус“

Малта потврди синоќа дека не прифатиле да вплови брод на француска невладина организација што пренесувал над 600 мигранти. Премиерот на Малта Џоузеф Мускат разговараше за...

За два месеца 16 возачи доброволно заминуваат од ЈСП на работа...

Сѐ повеќе и повеќе Македонци заминуваат на работа во други земји, а Малта последниве две години стана интересна дестинација за сите многумина, кои можат...

Македонија ќе отвора конзулат во Малта

Во рамките на официјалната посета на Република Малта, премиерот Зоран Заев вчера остварил средба со тамошната претседателка Марија Прека на која се разговарало за...