Ознака: Малта

Бизнисменот од Малта што уби новинарка, ослободен со кауција

Јорген Фенех, истакнат бизнисмен кој беше уапсен во средата во врска со истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција, е ослободен со...

На јахта уапсен бизнисменот што ја уби Дафне Каруана Галиција

Полицијата на Малта го уапси познатиот бизнисмен Јороген Фенех, откако ја пресретнла неговата јахта. Фенех бил приведен од страна на вооружени полицајци, пренесе Би-би-си. Тој...

Малта со поддршка за старт на преговорите во октомври

Премиерот Заев на средба со премиерот на Малта, Џозеф Мускат во Њујорк: Малта со силна поддршка за Македонија за старт на преговорите со ЕУ Претседателот...

Македонец во критична состојба по крвавa расправија на Малта

Педесет и осумгодишен Македонец се наоѓа во критична состојба откако бил избоден во Буџиба, Малта, додека полицијата е во потрага по Србин кој е...

Малта казни капетан на германски брод за спасување мигранти

Германски капетан на брод за спасување мигранти беше казнет со парична казна од 10 илјади евра од малтешкиот суд, откако беше прогласен за виновен...

Во Малта запленети 144 килограми кокаин

Царинските служби во пристаништето Фрипорт на Малта запленија кокаин чија крајна дестинација требало да бидат Албанија и Црна Гора. Според малтешката Царинска управа, на која...

Ученици и наставници од Грција, Малта и од Шпанија гости на...

Основно училиште „Мирче Ацев“ во скопската општина Ѓорче Петров деновиве им е домаќин на 18 наставници и ученици од Грција, Шпанија и од Малта,...

Бродот кој беше киднапиран од мигранти пристигна во Малта

Бродот што синоќа беше преземен од мигранти во близина на брегот на Либија денеска пристигна на Малта во придружба на малтешката армија, која ја...

Дарија Андовска со концерт во Малта

Денеска, во „Милениум чапел“ во Сент Џулијан, на Малта, македонската композиторка Дарија Андовска ќе се претстави со целовечерен мултимедијален концерт насловен „Течен - кристал“...

Германија најави дека ќе прифати мигранти од Малта

Германија ќе прифати 60 мигранти кои се наоѓаат на Малта или треба да пристигнат во рамките на договорот за ублажување на последното спорење околу...