36.8 C
Skopje
4.8.2021 - 15:52

Ознака: Малта

ЕК ќе ја убедува Малта да се откаже од затворање на...

Европската комисија сака да ја убеди Малта да се откаже од одлуката да ги затвори своите граници за невакцинираните против ковид-19, изјави европскиот комесар...

Малта ќе доделува ваучери од по 200 евра на туристите кои...

Владата на Малта соопшти дека ќе одвои 50 милиони евра за ваучери со цел зголемување на потрошувачката во земјата. Предвидено е да се доделат по...

Домот на кралицата и принцот Филип на Малта ќе стане...

Британска кралица Елизабета и нејзиниот сопруг Филип живееле во вилата „Гвардаменџија“ во Валета две години по венчавката. Тоа бил еден од нивните први брачни домови...

Македонец осомничен за двојно убиство на Малта

Македонецот Виктор Драгомански е уапсен на Малта како второосомничен за двојно убиство што се случило во градот Слиема. Како што пренесува „Тајмс оф Малта“, тој бил...

Cygnus falconeri – џиновски лебед

Cygnus falconeri е изумрен џиновски лебед од епохата плеистоцен, а неговите фосили се откриени на островите Сицилија и Малта. Врз основа на анализите, научниците...

Здравствените работници на Малта се заканија со штрајк

Лекарите и медицинските сестри на Малта се заканија со штрајк поради загриженост дека четири големи музички фестивали на малиот медитерански остров би можело да...

Македонските државјани на Малта се соочуваат со неизвесност по истекувањето на...

Тревога од нашинците на Малта Македонските државјани кои се обидуваат да го регулираат престојот на Малта, преку писмо се обратија до Владата, МНР, МВР, како...

Пристигнатите битолчани од Малта не се опасност за Битола

Во врска со пристигнувањето на двата автобуса со наши државјани од Малта во Битола, општина Битола вечерва се огласи со соопштение.  - Пристигнатите лица, наши...

Вратени 118 македонски државјани од Малта

Министерството за надворешни работи информира дека денес организираше враќање во Македонија на 118 македонски граѓани од Малта, а во попладневните часови ќе бидат превезени...

Oставка на уште еден министер поради убиството на новинарката на Малта

Малтешката министерка Џастин Каруана денеска поднесе оставка по извештаите во медиумите за поврзаноста на нејзиниот сопруг со осомничен за убиството на новинарката Дафне Каруана...