Ознака: малме

Немири во Малме по палење на Куранот

Немири избувнаа во јужниот шведски град Малме. Повеќе од 300 луѓе излегле на протест по акцијата на екстремно десничарските активисти коишто го запалиле Куранот,...

Златан доби бронзена статуа од 500 килограми во Малме

Шведскиот голгетер Златан Ибрахимовиќ доби статуа пред стадионот во родниот град Малме. Напаѓачот на Лос Анџелес Галакси денеска свечено ќе ја окрие бронзената статуа со...

Ибрахимовиќ ќе добие статуа од 3 метри и 500 килограми во...

Шведскиот фудбалски интернационалец, Златан Ибрахимовиќ (38), во родниот Малме ќе добие статуа висока 3 метри и тешка речиси 500 килограми. Статуата ќе биде поставена...

Шведската полиција застрела човек кој се заканувал на железничката станица во...

Полицијата застрела маж кој се заканувал на централната железничка станица во Малме,  Шведска, утрово. Делови од соседството се етикетирани како озлогласени зони на криминалот со дрога и...

Двајца убиени и тројца ранети во престрелка во Малме

Две лица загинаа, а три други се ранети при престрелка што се случи синоќа во третиот по големина град во Шведска, Малме, соопшти шведската полиција, нагласувајќи...

Четворица повредени во престрелка во Малме

Четири лица се повредени во престрелка што се случи во вечерните часови во Малме, трет по големина град во Шведска, соопшти полицијата. Во краткото соопштение...