Ознака: Мали

Деветорката од Мали една година подоцна

На 6 мај се наврши една година од раѓањето на деветорката од Мали, четири момчиња и пет девојчиња. За среќа, сите бебиња се добро,...

Мировници на ОН загинаа во терористички напад во Мали

Најмалку седум членови на мировната мисија на Обединетите нации загинаа денеска во терористички напад во центарот на Мали, а уште тројца се тешко повредени,...

„Напиши нешто, барем со мали букви, не биди… тоа не личи...

Преспанскиот договор (ПД), склучен меѓу Атина и Скопје во 2018 година, иако замислен како конечно решение на „прашањето за името“, всушност означи целосно изумирање,...

Напад со автомобил-бомба врз германски војници во Мали

Патрола на германски војници, членови на мисијата на ООН, беше нападната во западноафриканската држава Мали. Командата за мисии на германскиот Бундесвер потврди дека биле нападнати...

Новиот пуч во Мали им нанесе удар на плановите на Макрон

Франција месецов требаше да го покаже нејзиното влијание врз африканскиот континент кое не се однесува само на нејзините поранешни колонии, но вториот пуч во...

Жена од Мали очекувала седум бебиња, а родила девет!

Дваесет и петгодишната Халима Киси од Мали родила девет бебиња, две повеќе отколку што лекарите претходно востановиле со ултразвук. Киси родила пет девојчиња и...

Деци(а)мали

Пред повеќе децении кога во Македонија се востановуваа сите потребни институции за да се означи една државност, а тоа беше по ослободувањето од окупаторите...

Исламисти убија најмалку девет цивили во напад на три села во...

Исламистички екстремисти во возила, вооружени со митралези, убија девет цивили во нападите врз три села во центарот на Мали, соопштија локалните власти. Две групи напаѓачи...

Старите сеништа демнат над Мали по веќе видениот воен пуч

Државните удари не им се непознати на жителите на Мали. Во 1991 година оружените реагираа на протестите против Муса Траоре, диктаторот кој владееше со...

Кој стои зад воениот удар во Мали?

Западните новински агенции во извештаите за воениот удар во Мали јавуваат дека сѐ уште никој официјално не ја презел одговорноста, но се претпоставува дека...