Ознака: мали сипаници

Филипче: Ниту едно дете нема да биде примено во градинка и...

Ниту едно дете нема да биде примено во градинка и во училиште невакцинирано. Најдовме и одлуки на Уставниот суд, што претходно одлучувал по претставки...

Усвоени препораки за прогласената епидемија на мали сипаници

На седница на Владата денеска е усвоена информација на Министерството за здравство, според која на предлог на Комисијата за заразни болести при министерството е...

Се засилува епидемијата на мали сипаници

Од шести април до вчера во државава се регистрирани 126 нови случаи на мали сипаници, се наведува во извештајот што на својата веб-страница го...

Регистрирани 126 случаи со мали сипаници

Од 6 април до денеска во државава се регистрирани 126 случаи на мали сипаници (лабораториски потврдени или поврзани со епидемиолошка врска), се наведува во...

Њујорк: Епидемија на мали сипаници, задолжителна ММР вакцинација

Градоначалникот на Њујорк Бил де Блазио денеска во делови од Бруклин прогласи за задолжителна ММР вакцинација за жителите кои живеат во загрозените подрачја, во...

Мали сипаници, големи проблеми – морбилите повторно му се закануваат на...

Уницеф предупреди и повика за подобрени кампањи за вакцинација, откако светот се соочува со шокантен пораст и повторна појава на малите сипаници (морбили) на...

Малите сипаници се вратија на голема врата

Морбилите лани зеле 136 илјади животи низ светот, додека во Македонија од почетокот на епидемијата се регистрирани три смртни случаи кај невакцинирани деца на...

Стравот лозјето го чува, а вакцините – здравјето

Од вкупниот број деца родени во 2017 година, повеќе од половина се невакцинирани, односно дури 53 проценти, додека од децата родени во 2016 година,...

Филипче: Малите сипаници не загрижуваат, не сакаме да дозволиме да ни...

Епидемиите кои што ни се јавуваат на мали сипаници многу не загрижуваат, не сакаме да дозволиме да ни се вратат некои болести кои што...

Во Шуто Оризари и Куманово два нови случаи со мали сипаници

Два нови случаи со мали сипаници се лабораториски потврдени. Станува збор за дете на возраст од двеипол години од Куманово и жена на 32-годишна...