31.2 C
Skopje
17.9.2019 - 15:07

Ознака: мали сипаници

Германската влада одлучи: Задолжителна вакцинација против мали сипаници од следната година

Вакцинирањето против мали сипаници ќе стане задолжително за децата и вработените во германските детски градинки и училишта од март следната година, одлучи денеска германската...

Вакцинирани над 30 илјади деца до 14 години против мали сипаници

Министерството за здравство соопшти дека вкупниот број вакцинирани деца на возраст до 14 години со МРП-вакцина, од почетокот на епидемијата во целата држава, изнесува...

Во САД најголем број на случаи со мали сипаници од 1992...

Во Соединетите Американски Држави, во првите пет месеци од годината забележани се 971 случај на мали сипаници, што е најголем број од 1992 година...

Предупредување од САД: Промената на јавното мислење влијае врз борбата против...

Епидемијата на мали сипаници која избувна годинава во САД е најголема од 1990 година, пренесува американското радио „Ен-пи-ар“. Центрите за контрола на болести и...

Германците кои не ги вакцинираат своите деца ќе се соочат со...

Законот во Германија ќе го прогласи вакцинирањето за задолжително за децата во училиштата и градинките, пренесува британскиот „Гардијан“. Родителите кои ќе одбијат да ги вакцинираат...

Прогласена епидемија на мали сипаници во САД

Американските власти оформија карантин на два универзитети во Лос Анџелес, каде се сместени голем број на луѓе, откако ширум САД беше прогласена епидемија на...

Нередовната вакцинација го загрозува глобалниот имунитет

Потребни се две дози на МРП-вакцината за да ги заштити децата од мали сипаници (морбили). Најновиот извештај на УНИЦЕФ констатира дека 2,5 милиони деца...

Морбили: Од искоренување во теорија до глобална закана во пракса

Малите сипаници (морбили) се единствената болест кај луѓето која целосно може да биде искоренета и во теорија да нема ниту еден заболен на целата...

Филипче: Ниту едно дете нема да биде примено во градинка и...

Ниту едно дете нема да биде примено во градинка и во училиште невакцинирано. Најдовме и одлуки на Уставниот суд, што претходно одлучувал по претставки...

Усвоени препораки за прогласената епидемија на мали сипаници

На седница на Владата денеска е усвоена информација на Министерството за здравство, според која на предлог на Комисијата за заразни болести при министерството е...