Ознака: „Малиот битолски Монмартр”

Отворен „Малиот битолски Монмартр“

Претпладнево во Битола свечено беше отворено 39 издание на „Малиот битолски Монмартр“. Свеченото отворање на детската ликовна колонија помина без познатиот детски џагор на децата...

Се одлага „Малиот битолски Монмартр“

За прв пат од неговото основање, „Малиот битолски Монмартр“ годинава ќе се одржи без учество на младите ликовни уметници. Организаторот на Манифестацијата и идејниот творец...

„Малиот битолски Монмартр“ не го заборави „Колибри“

Во нашата редакција деновиве стигна голем бел плик, а во него имаше пријатно изненадување, диплома од „Малиот битолски Монмартр“ за „Нова Македонија“ и „Колибри“...

Битола – вечна инспирација за младите ликовни таленти од светот

На Широк сокак, во Старата чаршија, по битолските сокаци и тесните улици, деновиве над 80 млади ликовни таленти од целиот свет се распрснаа со...

Отворен „Малиот битолски Монмартр“

  Синоќа во Старата битолска чаршија со спектакуларен огномет, свечено беше отворено 38-мото издание на “Малиот битолски Монмартр”. Ни големото невреме и поројниот дожд не...

„Малиот битолски Монмартр“ со големи финансиски проблеми

Наместо со солзи радосници, како што вообичаено идејниот творец на Детското ликовно студио Коста Хаџи - Антоновски ги пречекуваше младите ликовни уметници од цел...