22.8 C
Skopje
25.6.2021 - 3:42

Ознака: „Мала станица“

Изложба на Александра Петрушевска Ристовска во „Мала станица“

Под насловот „Спејсис оф обливион“, од денеска до 1 јуни, во мултимедијалниот центар „Мала станица“ ќе биде отворена изложба на уметницата Александра Петрушевска Ристовска....

„Зоки Поки“, „Белото Циганче“, „Чичо Том“, „Алиса“… ќе оживеат утревечер во...

Илустрациите потекнуваат од различни периоди и од различни фази од творештвото на Кондовски, па, така, посетителите ќе имаат можност да прошетаат низ она што...

Мултимедијалниот проект „Имагинарни знамиња“ во „Мала станица“

Знамето како мотив е избрано затоа што претставува најсилен визуелен начин на брендирање на една заедница, која, пред суштинските правдољубие, љубов, чест, доблест, сака...

Изложба „Имагинарни знамиња“ во Мала станица

Во среда на 11 ноември 2019 година во 20 часот во мултимедијалниот центар Мала станица при Националната галерија ќе биде изложен мултимедијалниот проект „Имагинарни...

Надреализам и фантастика од вечерва во „Мала станица“

Групна тематска изложба со наслов „Надреализам и фантастика (рефлексии) - избор од колекцијата на Националната галерија“ ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во...

Изложбата „Внатре и надвор од себството“ во „Мала станица“

Вечерва, со почеток од 19 часот, во мултимедијалниот центар „Мала станица“ ќе биде отворена изложбата „Внатре и надвор од себството“. Изложбата е истражувачки проект...

Изложба на визуелниот уметник Страхил Петровски во Мала станица

Вечерва со почеток 20.00 часот во Мала Станица пред скопската јавност своја изложба ќе има македонскиот визуелен уметник Страхил Петровски на тема „Ехoа од...

„Интеграција на идентитети“ – изложба на автори од Македонија и од...

Во Националната галерија, објект „Мала станица“, е отворена изложбата „Интеграција на идентитети“ од 21 автор од Македонија и од Бугарија. Претходно оваа изложба, која...

Изложбата „Магла“ на Ави Лубин од Израел

Изложбата „Магла“, кураторски проект на Ави Лубин, куратор од Израел, ќе биде отворена утревечер, во 20 часот, во националната галерија „Мала станица“. Во проектот...

Изложба на љубопитната патничка и сликарка од Словенија

Тематската изложба на Аленка Герлович ќе претстави избрани дела што сликарката ги создала помеѓу 1953 и 1957 година во Скопје, а пред сѐ во...