36.8 C
Skopje
31.7.2021 - 17:33

Ознака: Мала Богородица

Чествување на празникот Рождество на Пресвета Богородица во Новаци

Во бисерот на Пелагонија, манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Новаци, со вечерна богослужба, со која чиноначалствуваше неговото високопреосвештенство митрополитот г-дин Петар, почна чествувањето...

Манастирот Света Богородица Пречиста Кичевска утре го слави својот патрон

Манастирот Пресвета Богородица Пречиста утре го слави својот патрон, Рождество на Пресвета Богородица или Мала Богородица, еден од дванаесетте најголеми празници во православието. По...

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица – Мала Богородица

Утрена богослужба, а потоа и света литургија се одржува денеска во православните христијански храмови по повод празникот Рождество на Пресвета Богородица - Мала Богородица. Црквата...