10 C
Skopje
24.10.2020 - 13:54

Ознака: „Макфест“

„Нокаут“ со „Сакам да живеам“ победници на „Макфест“

 „Сакам да живеам“ е насловот на песната со која групата „Нокаут“ го освои првото место на јубилејниот 35-ти „Макфест“, кој во петокот и саботата...

Јубилејниот 35-ти „Макфест“ ќе се одржи

Фестивалот за забавни мелодии „Макфест“, кој годинава го прославува своето јубилејно 35-то издание, се подготвува за роденденот, а првите луѓе го бараат најдоброто решение,...

Владимир Дојчиновски: Годинава ниту јас не знаев кои се членови на...

Со уметничкиот директор на „Макфест“, Владимир Дојчиновски - Дојчин поразговаравме за впечатоците од годинашното издание, а побаравме и одговори за некои прашања, што деновиве...

Емотивните приказни на ветераните го обележија годинашниот „Макфест“

Мартинијан Кириловски со песната „Сто пати на ден“, чиј автор е Ристо Самарџиев, ја освои првата награда на „Макфест 2019“. Ова е негово шесто...

Почна 34 издание на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“

Со препознатливата макфестовска химна, синоќа во Центарот за култура „Ацо Шопов“ во Штип започна 34-то издание на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест”. - Задоволство е...

Росана по многу години се враќа на „Макфест“

„Макфест 2019“ ќе биде шарен во секоја смисла, од учеството на авторите, некои по долго време му се враќаат на фестивалот, до возраста на...

Познати изведувачите на „Макфест“

На годинашниот „Макфест“, кој ќе се одржи во Штип, на 10, 11 и 12 октомври, ќе настапат: Биба Додева, Росана Сариќ-Тодоровска, Елена Петреска, Александар...

Макфестовската „Мерак песна“ на Бисера меѓу најголемите хитови

Двете најголеми дискографски куќи во регионот, „Југотон Кроација рекордс“ и „ПГП РТС“, објавија компакт-диск на легендарната Бисера Велетанлиќ, на кој се наоѓаат 20 нејзини...

Ивона Јовановиќ сними спот за „Убав е овој свет“

Макфестовската тема на Ивона Јовановиќ, „Убав е овој свет“, деновиве доби свое видеоиздание, кое го изработија Давид Радичевски, познат на широката јавност како Давид...

Македонските музички ѕвезди се враќаат во Штип

Драго ми е што сите мои претходници што го одржаа континуитетот на „Макфест“ учествуваат на годинашниот фестивал, вели Дојчиновски Владимир Дојчиновски, уметнички директор на „Макфест“ Познатиот македонски...