8 C
Skopje
20.1.2019 - 14:45

Ознака: макрон

Макрон: Британија го доби најдобриот можен договор за излез од ЕУ

Велика Британија со Брисел го постигна „најдобриот можен“ договор за нејзиното истапување од Европската Унија, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор...

Телефонски разговор Путин-Макрон, теми Сирија и Украина

Рускиот претседател Владимир Путин и претседателот на Франција, Емануел Макрон телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија, но и за кризата во Украина, се наведува...

Макрон го презентираше нацрт-планот за решавање на кризата со „жолтите елеци“

Шефот на француската држава Емануел Макрон ги претстави денеска деталите на предлог-законот пред Советот на министри, со цел да ја спаси Франција од...

ЕК ќе ги разгледа буџетските последици од најавените мерки на Макрон

Европската комисија ќе ги разгледа внимателно буџетските последици од мерките објавени синоќа од страна на францускиот претседател Емануел Макрон, со цел да го смири...

Мерките на Макрон ќе чинат осум до 10 милијарди евра

Мерките кои францускиот претседател Емануел Макрон синоќа ги најави со цел смирување на бранот протести ширум земјата, ќе чинат меѓу осум и 10 милијарди...

Мерките на Макрон не се доволни, најавен протест во петок

Генералниот секретар на францускиот синдикат Генерална конфедерација на труд (ЦГТ), Филип Мартинес оцени дека мерките кои претседателот Емануел Макрон вечерва ги најави не се...

Салвини: Макрон е „лабораториски производ“

Италијанскиот министер за внатрешни работи и лидер на десничарската Лига, Матео Салвини денеска изјави дека кризата со „жолтите елеци“ покажува дека Французите сфатиле оти...

Макрон ја зголемува минималната плата и воведува даночни измени

Францускиот претседател Емануел Макрон, во своето обраќање до нацијата, вети покачување на минималната плата и даночни измени, како одговор на неколкунеделните насилни протести на...

Жолтите елеци: Одлуката на Макрон е донесена предоцна

Француските демонстранти ја поздравија синоќешната одлука на претседателот Емануел Макрон, кој се откажа од зголемување на данокот за гориво планирано за следната година, но...

Елисејската палата без коментар за ироничниот твит на Трамп за Макрон

Елисејската палата одби да ја коментира ироничната порака на американскиот претседател Доналд Трамп испратена до претседателот на Франција, Емануел Макрон за да го пролонгира...