13 C
Skopje
22.9.2018 - 3:45

Ознака: макрон

Курц-Макрон: ЕУ да направи сė Велика Британија да не си оди...

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц изјави денеска дека партнерите на Велика Британија во Европската унија би требало да направат сė што е во нивна моќ...

Макрон го претстави планот за борба против сиромаштијата

Францускиот претседател Емануел Макрон го претстави долгоочекуваниот план за борба против сиромаштијата, според кој, осум милијарди евра ќе бидат издвоени за четири години. Макрон ја...

Анкета: Голем пад на популарноста на Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон бележи голем пад на популарноста од 10 процентни поени за еден месец, односно неговата работа како претседател ја одобруваат само...

Макрон: Путин сонува да ја расформира ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон во интервју за шведската телевизија ВБТ изјави дека претседателот на Русија, Владимир Путин фантазира за тоа да ја „расформира Европска...

Макрон повикува на европски одбранбен сојуз

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на воведување на принципот за солидарност во одбраната на Европската унија, односно воведување на нешто слично на членот 5...

Францускиот министер за животна средина поднесе оставка

Францускиот министер за животна средина Николас Ило денеска соопшти дека поднесува оставка поради недостиг на поддршка од Владата. Тој образложи дека одлуката, која ја донел...

Макрон: ЕУ во иднина би требало да има три круга

Францускиот претседател Емануел Макрон при неговата посета на Португалија го изнесе својот став за идната реорганизација на Европска унија и на Европа, која за...

Макрон подготвува паневропско политичко движење

Германскиот весник „Велт ам Зонтаг“ најавува дека дека францускиот претседател Емануел Макрон тајно планира формирање на своја либерално демократска пратеничка група во Европскиот парламент...

Вучиќ: Путин и Макрон ќе ја посетат Србија пред крајот на...

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека рускиот и францускиот претседател, Владимир Путин и Емануел Макрон ќе пристигнат во Србија пред крајот на годината. -...

Победата на СП го зголеми моралот на Французите, но не и...

Освојувањето на фудбалското Светско првенство ги претвори Французите, долгогодишни песимисти, во оптимисти, но не ја зголеми популарноста на претседателот Емануел Макрон, покажа анкетата на Институтот...