Ознака: Македонци

Влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-19 правила за патници кои влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија повеќе не е во сила забраната за влез...

Македонија сè уште не е она за што сонуваа генерации Македонци

Општиот впечаток за тоа колку успешно државата ги воспоставила внатрешните механизми за функционалност е дека Македонија и по 30 години сѐ уште има мноштво...

Македонците од Австралија бараат поништување на Преспанскиот договор

Македонците под покровителство на Македонската Православна Општина од Џелонг, Австралија на годишното собрание, непосредно пред Илинден, донесоа резолуција во која повикаа ги повикаа сите...

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. - Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на местото на саемот во Белград, а...

Србин дивеел со „бмв“ во Будва, меѓу прегазените пешаци и двајца...

Двајца македонски државјани се повредени во Будва кога 20-годишно момче со автомобил прегазило шестмина пешаци, пренесува весникот „Вјести“. Повредени се Љ. П. (70) и Н....

Спасовски: Како во НАТО, така и во ЕУ ќе влеземе како...

Уште во првите денови од мандатот, јасно ги поставивме нашите цели кои за овие четири години во целост ги реализиравме, посочи вечерва потпретседателот на...

Македонците се совршено одделна народност

Атанас Шопов е истакнат бугарски интелектуалец, дипломат, преведувач и публицист. Во периодот помеѓу 1887-1891 година посетува многу места во Тракија и Македонија, од неговите...

Вучиќ бара бесплатна вакцинација за Македонците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, побарал од владата на Србија да обезбеди бесплатна вакцинација за сите граѓани на Македонија. Според информациите на „Б92“, Вучиќ побарал македонските...

Грчката програма на СБС го опишува Велигден кај Македонците во Австралија

Во пресрет на велигденските празници, австралиското државно радио СБС кое објавува содржини на повеќе јазици за заедниците во Австралија, во својата програмата на грчки...

Излезе од печат делото „Македонците во светот“ од Славе Катин

Во издание на книгоиздателството „Македонска искра“ од Скопје и Фондацијата „Џорџ Атанасоски“ од Прилеп излезе од печат публикацијата „Македонците во светот“ од Славе Катин....