Ознака: Македонци

Во Врање лани се вакцинирале над 26.000 Македонци

Повеќе од 26.000 македонски државјани се вакцинирале минатата година во Врање, Србија. Според податоците што ги објави „Врање њуз“, заклучно со 5 јануари вкупно 26.689...

За некои подобри Македонци од нас

Сега кога националистот во мене се „аутираше“/разоткри (да ми прости ЛГБТ-заедницата), можам да продолжам во ист стил како и во последната колумна. Еве, во...

(Видео) Васил Стерјовски: Бугарија се стреми кон асимилирање на Македонците во...

Во емисијата „Конак” на албанската телевизија СОТ7 гостуваше Васил Стерјовски, претседателот на Македонската алијанса за европска интеграција (МАЕИ). Во емисијата, Стерјовски ја коментираше бугарската...

Бугарските медиуми со нов дрзок обид сакаат да извршат ревизија на...

Негативната кампања против народноослободителната борба на македонскиот народ во Втората светска војна, како и обидите за ревизија на историјата продолжуваат во бугарското општество. Последен...

Околу 12.000 Македонци се вакцинирале со две дози во Врање

Вкупно 13.657 лица од Македонија се вакцинирани во Врање, Србија, со прва доза, а 11.966 примиле две дози вакцина против Ковид-19. Вкупниот број на вакцинирани...

Македонци живеат и на Антарктикот и во Северна Кореја

Двајца Македонци живеат во Либиска Арапска Џамахирија, тројца во Јужен Судан, шестмина во Танзанија, двајца во Нигер, 16 во Палестина и 14 во Северна...

Според австралискиот попис, преку 2.000 Австралијци родени во Грција се изјaсниле...

Според австралискиот попис, Македонците родени во Грција зборуваат македонски јазик. Според анализите посветени на грчката заедница во Aвстралија објавени од страна на Австралиското министерство...

Влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-19 правила за патници кои влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија повеќе не е во сила забраната за влез...

Македонија сè уште не е она за што сонуваа генерации Македонци

Општиот впечаток за тоа колку успешно државата ги воспоставила внатрешните механизми за функционалност е дека Македонија и по 30 години сѐ уште има мноштво...

Македонците од Австралија бараат поништување на Преспанскиот договор

Македонците под покровителство на Македонската Православна Општина од Џелонг, Австралија на годишното собрание, непосредно пред Илинден, донесоа резолуција во која повикаа ги повикаа сите...