3.8 C
Skopje
20.10.2021 - 4:39

Ознака: Македонците

Каде ѝ е „душата на ЕУ“ додека се кршат правата на...

На Европа ѝ треба душа, идеал и политичка волја да му служи на тој идеал, рече неодамна претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер...

Нема ЕУ за Македонија и Македонците

ЕУ за Македонците остана егзотичен остров, кој сега е многу подалеку отколку кога се почна да се плива за да се стигне до него....

Можен ли е политички судир во триаголникот Македонија – Бугарија –...

Можно ли е, во рамките на преговорите за добивање датум за почеток на преговорите за влез во Европската Унија, да дојде до уште едно...

Вие сте на црна листа кај Македонците

(Oтворено писмо до Џо Бајден, претседател на САД, по повод неговиот заканувачки указ кон Македонците да не ги гибаат Преспанскиот и Охридскиот договор) Господине Џо...

Ново сонце на слободата за Македонците во Бугарија!

Или промена на Уставот и признавање на Mакедонците или надвор од Советот на Европа за Бугарија! За време на својот последен состанок посветен на човековите...

Македонија е подготвена, Македонците единствени

Како што се ближи почетокот, особено првиот меч на Македонија против Австрија, така растат и тензијата и возбудата меѓу љубителите на фудбалот. Македонската химна...

Ние Македонците

Дебати, дискусии, па и вицови за потеклото, постоењето (или непостоењето) на Македонците и на Македонија со несмалена жестина се одвиваа и во нашиот медиумски...

Знаете ли вие, Европо, воопшто нешто за Македонците?

Грчката држава со повлекувањето на регистрацијата ги прекршува основните вредности на Европската Унија и во 21 век на еден народ му го ускратува правото...

Уште неколку размисли за идентитетското убиство на Македонците (2)

Тоа е вистината, драг читателу. Што да ти кажувам уште. Тоа дека, по аналогија со сличните нешта во историјата не само кај архаичните култури,...

Уште неколку размисли за идентитетското убиство на Македонците (2)

Значи, во твојата дилема, драг читателу, работата е едноставна: кај монасите е доброволно, со избор (слобода) менувањето на името што го озаконува вертикалниот симболизам,...