Ознака: македонско малцинство

Џамбаски: Брисел ќе ја казни Бугарија поради македонското малцинство

Ангел Џамбаски, заменик претседател на ВМРО-БНД и европски пратеник, во текот на своето гостување на бугарската телевизија „СКАТ“ рече дека признавањето на македонското малцинство...

ЦИА: Бугарија го забранува искажувањето на македонската национална свест

Во 2009 година беше објавен еден декласифицираниот извештај на ЦИА од мај 1972 год. Станува збор за опширен извештајот на 195 страни во кои...

Грција го призна постоењето на Македонците во 1918 година

Бугарскиот географ Васил К’нчов  во својата книга „Орохидрографија на Македонија“ - објавена во 1911 год. вели дека жителите на Македонија: „самите себе се нарекуваат...

Доверлив извештај на ЦИА од 1953 година – постојат Македонци и...

Од доверливиот таен извештај на ЦИА од 1953 година дознаваме дека грчките политички кругови ја побарале поддршката на САД со цел да се олеснат...

Заев се сретна со пратеникот на македонското малцинство во Албанија

Претседателот на Владата Зоран Заев се сретна со Васил Стерјовски, прв пратеник во Собранието на Албанија од македонското национално малцинство во Албанија и од...

Во Бугарија постои македонско малцинство

(Реакција во врска со изјавата на вицепремиерот Красимир Каракачанов за македонското малцинство во Бугарија) 1. Клеветењето и лажењето не му прави чест на заменик-премиерот Каракачанов....

Грците го натераа Би-би-си да го смени написот за македонското малцинство

Британскиот медиумски сервис Би-би-си изврши промени во репортажата за македонското малцинство во Грција, по незадоволството на грчката страна, пренесува грчки „Катимерини“. Би-би-си додаде пасус во...

Повик до Македонците во Србија за упис во Посебниот избирачки список

Министерството за државна управа и локална самоуправа на Србија денеска преку соопштение ги повика припадниците на националните малцинства, меѓу кои и македонското, кои ги...

Македонија и Хрватска ја унапредуваат заштитата на малцинствата

Во Скопје вчера се одржа третиот состанок на Меѓувладина мешана комисија (ММК) за спроведување на Спогодбата за заштита на македонското малцинство во Република Хрватска...

Заев: Прашањето за македонското малцинство ќе биде уредено согласно европската пракса

Начинот на промена на членот 49 од Уставот е унифицирање со европската пракса за тоа како се води грижа за дијаспората, изјави премиерот Зоран...

Watch Fire Force Season 2 Episode 6 (https://animeflix.nl/m/LeDm/ep-6) at ANIMEFLIX animeflix danganronpa

Watch Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Episode 1 at AnimeFreak animefreak one piece