Ознака: македонски

Бестселерот „Повторно роден“ од Мацантини на македонски

По објавувањето на „Повторно роден“, Мацантини добила голем број писма и пораки од луѓе што го преживеале хоророт на босанската војна - социјални работници,...

Македонски ученици победија на меѓународна манифестација во Србија

Деветтоодделенците Матеј Арсов и Андреј Басовски од Кочани го изработија училишното дигитално списание „Училишни новости“ и го освоија првото место на осмото издание на...

Мисијата на Металург е гол за македонскиот ракомет

Металург продолжува по цврсто утврдената патека, подготвен да понуди и повеќе од максимум за одржливост, развој и подем на македонскиот ракомет Со победата над Вардар...

Најтрофеен македонски тренер

Јошко Миленковски (1) Миленковски со одбојкарскиот клуб Работнички Фершпед освои 15 титули и 12 купа на Македонија, а еден Куп и со велешки Борец Универзал....

Македонски ученици дел од фестивалот „Детско царство 2019“ во Бања Лука

Како дел од програмата „Пролет во Бања Лука“, од 17 до 19 април се одржа меѓународниот поетски фестивал „Детско царство 2019“. Во последните шест...

Верници од Грција на поклонение во македонските светилишта

Ваквата состојба е забележана по потпишувањето на спогодбата од Преспа, откога сѐ почесто се случува грчки верници да доаѓаат во земјава и со организирани...

Македонските стрелци над минималната квота за евентуален настап на ЛОИ

Тие на ЕП забележаа резултати над т.н. минимален квалификациски скор (МКС), што дава можност, врз основа на поднесена апликација до Трипартитната комисија на ИОК,...

Излезе македонски превод на романот „Стаклената река“

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најави објавувањето на романот „Стаклената река“ од бугарскиот писател Емил Андреев, добитник на наградата на читателите за роман...

Најмладиот македонски милионер има само 15 години

Највисоки приходи пријавени во годишната даночна пријава има скопјанец, во износ од 212 милиони денари (3,4 милиони евра), што е највисок годишен бруто-приход во...

Мицотакис: Договорот од Преспа речиси ја даде на друг придавката „македонски“

Лидерот на Нов демократија, Кирјакос Мицотакис, говорејќи во Европскиот парламент за време на на активностите на Европската народна партија, се осврна и на Договорот...