Ознака: македонски

Македонски и странски археолози ќе говорат за неолитското наследство

На конференцијата ќе бидат презентирани тековните резултати од истражувањата на неолитските локалитети во полошкиот, струмичкиот, охридскиот, велешкиот, скопскиот, овчеполскиот, кривопаланечкиот, струмичкиот, струмскиот, тракискиот, софискиот, кочанскиот,...

„Играта“ од Алесандро Барико на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје, во рамките на едицијата „Громови“, ја објави книгата „Играта“ од италијанскиот автор Алесандро Барико. Веројатно не постои човек што...

Македонските џудисти ќе засадат дрвја за одбележување на Светскиот ден на...

Под мотото „Засади дрво“ македонските џудисти и вљубеници во оваа древна благородна вештина ќе го одбележат Светскиот ден на џудото и роденденот на неговиот...

Датумот за преговори – симбол на македонските национални порази

Датумот за преговори за членство во ЕУ може слободно да се прогласи за симбол на македонските национални порази што ни се случуваат последниве неколку...

Младите македонски ракометари доминантни против Турција

Македонија ја совлада Турција со 26-23 (15-11) во првиот од четирите контролни меча во неделата на Европската ракометна федерација (ЕХФ) Подмладената машка ракометна репрезентација на...

„Созерцание“ – рефлексиите на оп и поп-уметноста врз македонските уметници

Под наслов „Созерцание“, во „Мала станица“, утревечер, со почеток во 20 часот, ќе биде отворена изложба за рефлексиите на оп и поп-уметноста врз македонските...

„Пропаст“ од Владимир Зарев на македонски

Денеска од печат излегува романот „Пропаст“ од познатиот бугарски писател Владимир Зарев, во превод од бугарски на македонски на Бранислав Мирчевски. Романот е во...

Дебакл на македонските претставници во ЛЕ

Три клуба, Академија Пандев, Македонија ЃП и Шкупи не ја минаа првата квалификациска рунда Трите македонски клуба, Академија Пандев, Македонија ЃП и Шкупи, неславно, уште...

Македонски државјанин протеран од БиХ

Службата за работи со странци во соработка со разузнавачката агенција на Босна и Херцеговина изрече мерка протерување со забрана за влез во државата од...

Два пораза и реми на македонските тимови во Лига Европа

Едно реми и два пораза е резултатот на македонските тимови на првите дуели од првото квалификациско коло за пласман во фудбалската Лига Европа (ЛЕ)....