Ознака: македонски

Николоски: Во Бугарија Македонците не можат да говорат на македонски

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, денеска оствари посета во Тетово, каде што пред медиумите ја коментира изјавата на бугарски дипломат, кој бара права за...

Мисајловски: Маричиќ не може да спречи да се употребуваат зборовите македонски...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски за време на денешната посета на Куманово се осврна на дописот од Бојан Маричиќ за да не се употребува...

Во единствената држава без попис сите станаа „пописни експерти“

Во очекување на обелоденувањето на пописната методологија, во јавноста од различни политички и други сфери на интерес се пласираат мноштво идеи и предлози за...

Иницијатива сите Албанци низ светот да бидат македонски државјани?

Во однос на пратеничкиот предлог за измена на Законот за државјанство, пред сѐ со предложениот критериум - престојот (живеењето во Македонија) пред 8 септември...

Македонски автори во австриското списание „Литератур унд критик“

Дваесетина македонски автори се претставени во престижното австриско списание „Литератур унд критик“ (Книжевност и критика), чие промовирање се одржа завчера во Салцбург. Румена Бужаровска,...

Во авионот за Финска само двајца со македонски пасош

СЕ РАСВЕТЛУВА СКАНДАЛОТ ЗА ПАТНИЦИТЕ ЗАРАЗЕНИ ОД КОРОНА Веста за авионот што изминатата сабота летал од Скопје за Финска со 24 патници, кои биле позитивни...

Македонски гејмери први на Европскиот куп на нациите во е-спорт

Македонската е-спорт екипа покажа одлични резултати на Европскиот куп на нациите во е-спорт, освојувајќи шампионско место во „Лигата на легендите“ и вицешампионско место во...

Александар Македонски и неговата војска пиеле вино од ашваганда

Билка што дава виталност и коњска сила Ашвагандата е една од најпознатите билки, која го подмладува организмот и има широк спектар на дејствување. Тоа е...

Македонски издавач на семинар за меѓународно издаваштво во Пекинг

Кинеската меѓународна издавачка групација веќе неколку години, традиционално во мај, организира меѓународни семинари, кои се одржуваат во Пекинг. „Македоника литера“ последниве две години има...

Чувај се од македонските учесници на „Евровизија“!

По големиот број разочарувачки резултати за Велика Британија на „Евровизија“ во текот на изминатата деценија, добро е да се види дека Би-би-си го заврте...