28.8 C
Skopje
16.9.2021 - 18:39

Ознака: македонски јазик

Партијата на Каракачанов бара медиумите да не преведуваат од македонски на...

Партијата на Красимир Каракачанов, бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана од Советот за електронски медиуми на Бугарија бара бугарските медиуми да престанат да ги...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци што зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена на тековниот спор со...

Под водство на Димитров, Бугарија го призна постоењето на македонската нација...

Во историската меморија на македонскиот народ, бугарскиот водач Георги Димитров останува запаметен со говорот кој го одржа во бугарското народно собрание по Втората светска...

Македонскиот идентитет и јазик не се предмет на преговори

Одлуката на Бугарија е неуспех за Европската унија, а македонскиот идентитет и македонскиот јазик не се предмет на преговори, велат од Владата по одлуката...

Македонскиот јазик ќе ужива статус на официјален јазик на ЕУ кога...

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска имаше воведно обраќање на 10–тата јубилејна онлајн конференција на Здружението на преведувачи и...

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната...

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу владата на СДСМ и...

Заев: Посебноста на македонскиот јазик е впишана во личната карта на...

Се дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, се додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот Зоран Заев во своето...

Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот настан се одржува во...

Ќулавкова: Научно неосновано е да се тврди дека македонскиот јазик е...

Академик Катица Ќулавкова на 7 јули имаше обраќање на промоцијата на четири тома посветени на македонскиот јазик. За оваа проблематика на есен таа ќе...

Националистички напади врз македонскиот јазик

Нова бугарска политичка линија за македонското прашање (2) „Нова Македонија“ во неколку продолженија донесува извадоци од книгата ‚‚Македонското прашање од 1994 до денес - комунизмот...