27.8 C
Skopje
27.9.2021 - 21:13

Ознака: македонски јазик

Толковниот речник на македонскиот јазик достапен и во електронска верзија

Премиерот Зоран Заев денеска ја промовираше дигиталната платформа makedonski.gov.mk на која е поставен „Толковниот речник на македонскиот јазик“ на Институтот за македонски јазик „Крсте...

Пендаровски: Обединети стоиме во одбрана на македонскиот јазик

Обединети стоиме во одбрана на македонскиот јазик, заклучи претседателот, Стево Пендаровски, во обраќањето на промоцијата на поштенска марка по повод јубилејот – 100 години...

Македонскиот јазик е татковина на Македонците

Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев, ексклузивно за „Нова Македонија“ Дебатата во јавноста предизвикана од предупредувањата на претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев, за преземање активности за...

Катедрите за македонски јазик и македонска книжевност се нашиот дом

Летото 2021 господово ќе биде по многу нешта значајно. Но денес нема да проговорам за државата Македонија и нејзините шанси да преживее. Ќе пишувам...

Коцарев: Катедрите за македонскиот јазик и македонска книжевност се нашиот дом

Годината 2021 е година во чест на Блаже Конески. Немав среќа да го знам него лично, но сите, што го познаваа него, ми зборуваат...

Четири нови книги од Милан Кундера во издание на „Арс Ламина“

Неодамна на македонски јазик излегоа четири дела на култниот автор Милан Кундера. „Шега“, „Животот е на друго место“, „Проштален валцер“ и „Смешни љубови“. Како...

„Арс ламина“ објави шест бестселери од Агата Кристи на македонски јазик

Таа е креатор на едни од најпознатите ликови во крими-литературата, Херкул Поаро и госпоѓицата Џејн Марпл. Воедно е и најпродавана авторка на сите времиња...

Блажевата 2021 почнува со првата Зимска школа по македонски јазик

Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура, како една од релевантните институции што се дел од националната платформа за одбележување на стогодишнината од...

Ние сме во војна, трета светска вирусна

ТАТЈАНА АЛЕКСИЌ, ПРОФЕСОРКА ПО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО „РАДЕ ЈОВЧЕВСКИ-КОРЧАГИН“ Никогаш поиндивидуален и поперфиден вирус немал светот, како да има за секого по еден, а за...

Заев: Идната година ќе биде година на Блаже Конески

Блаже Конески е нашиот кодификатор, национална посебност. Јазикот е стандардизиран, признат, впишан во картата на ОН. Никој не може и не смее да го спори, изјави...