9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 7:16

Ознака: македонски јазик

Според австралискиот попис, преку 2.000 Австралијци родени во Грција се изјaсниле...

Според австралискиот попис, Македонците родени во Грција зборуваат македонски јазик. Според анализите посветени на грчката заедница во Aвстралија објавени од страна на Австралиското министерство...

Дигитализација на над пет милиони записи на Институтот за македонски јазик

Министерството за култура и Фондот за иновации и технолошки развој започнуваат процес за забрзано дигитализирање на картотеките на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“,...

Потешкотиите ќе нѐ насочат кон солидарноста

Пендаровски на 54-та Летна школа за македонски јазик Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на 54-та Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература...

Koстадинов: За македонскиот јазик нема никакви преговори

Резолуцијата мора да биде во согласност со Уставот, изјави портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, прашан за резолуцијата што ја поднесе опозицијата во Собранието, а...

Закаријаш треба да им се извини на Македонците ширум светот

Македонски активист од Мелбурн реагира гласно на португалската навреда Македонскиот активист од Мелбурн, Ристо Попов, на својот Фејсбук профил побара извинување до Македонците од страна...

Поезија на Радмила Петровиќ објавена на македонски јазик

„Мајка ми знае што се случува по градовите“ е книга на српската поетеса Радмила Петровиќ, која деновиве е објавена на македонски јазик во издание...

Мисајловски: Македонскиот идентитет, јазик и историја се поважни од сѐ

Македонскиот идентитет, јазик и историја се поважни од сѐ, Заев веднаш да покаже каков е тој патоказ и дали повторно тргува со судбината на...

Во Битола промовиран прирачникот „Ајде да зборуваме и да пишуваме правилно...

Во рамките на обележувањето на големиот јубилеј, 100 години од раѓањето на академикот Блаже Конески, еден од втемелувачите и кодификаторите на современиот македонски литературен...

Македонскиот јазик и култура 45 години се изучуваат на универзитетот „Ломоносов“

Македонскиот јазик, литература и култура веќе 45 години се изучуваат на Филолошкиот факултет на Московскиот државен универзитет „М. В. Ломоносов“ – јубилеј којшто е...

Пендаровски: Македонскиот јазик не смее да подлежи на пазарната логика

Претседателот Стево Пендаровски на одбележувањето на 5 Мај–Денот на македонскиот јазик, се обрати на свечената промоција на електронското издание на Толковниот речник на македонскиот...