Ознака: македонски јазик

Блажевата 2021 почнува со првата Зимска школа по македонски јазик

Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура, како една од релевантните институции што се дел од националната платформа за одбележување на стогодишнината од...

Ние сме во војна, трета светска вирусна

ТАТЈАНА АЛЕКСИЌ, ПРОФЕСОРКА ПО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО „РАДЕ ЈОВЧЕВСКИ-КОРЧАГИН“ Никогаш поиндивидуален и поперфиден вирус немал светот, како да има за секого по еден, а за...

Заев: Идната година ќе биде година на Блаже Конески

Блаже Конески е нашиот кодификатор, национална посебност. Јазикот е стандардизиран, признат, впишан во картата на ОН. Никој не може и не смее да го спори, изјави...

Захариева: Јазикот никогаш не бил непремостива пречка за РС Македонија

Бугарија не го смени мислењето дека местото на сите земји од Западен Балкан е во ЕУ. Софија инсистираше на видливи резултати во спроведувањето на...

Партијата на Каракачанов бара медиумите да не преведуваат од македонски на...

Партијата на Красимир Каракачанов, бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана од Советот за електронски медиуми на Бугарија бара бугарските медиуми да престанат да ги...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци што зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена на тековниот спор со...

Под водство на Димитров, Бугарија го призна постоењето на македонската нација...

Во историската меморија на македонскиот народ, бугарскиот водач Георги Димитров останува запаметен со говорот кој го одржа во бугарското народно собрание по Втората светска...

Македонскиот идентитет и јазик не се предмет на преговори

Одлуката на Бугарија е неуспех за Европската унија, а македонскиот идентитет и македонскиот јазик не се предмет на преговори, велат од Владата по одлуката...

Македонскиот јазик ќе ужива статус на официјален јазик на ЕУ кога...

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска имаше воведно обраќање на 10–тата јубилејна онлајн конференција на Здружението на преведувачи и...

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната...

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу владата на СДСМ и...

Watch Attack on Titan Season 3 Part 2 Episode 6 at KissAnime kissanime free

Fate/stay night: Heaven's Feel - III. Spring Song (https://animeplanet.cc/m/pBRE) Episode Full - Cam at AnimePlanet arifureta shokugyou de sekai saikyou anime planet