Ознака: македонски државјани

Mакедонските државјани може да патуваат во Словенија со негативен ПЦР-тест

За влез во Словенија на државјани од трети земји, меѓу нив и на Македонија, ќе биде потребен негативен ПЦР-тест не постар од 48 часа. Како...

Вратени 152 македонски државјани од Италија

Министерството за надворешни работи информира дека денес беше организиран лет за враќање на македонските граѓани затекнати во Италија. И покрај поголем број на пријавени...

Карантинот за оние што се враќаат од странство ќе трае 21...

Мерката строга изолација за македонските државјаните кои се враќаат од земјите со највисок ризик се продолжува и место 14 дена ќе изнесува 21 ден,...

Со вонредни летови од Берлин и Келн вратени над 90 македонски...

Авиокомпанијата „Визер“ вчера спровела нови вонредни летови со кои превезени се повеќе од 90 македонски државјани од Германија (Берлин и Келн) кои биле заглавени...

Вратени 169 македонски граѓани од Хрватска

Министерството за надворешни работи информира дека во соработка со Генералниот секретаријат на Владата и Министерството за здравство, вечерва организираше враќање во земјата на 169...

Од Словенија и Турција ќе допатуваат 69 македонски државјани кои ќе...

Министерството за надворешни работи информира дека организирале враќање на 69 македонски државјани од Словенија и Турција, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, согласно...

Владата објави тендер за летови за враќање на наши државјани од...

Владатa објави јавен повик за организирање на авионски превоз за враќање на 915 македонски државјани од Германија. Предмет на овој јавен повик е организирање авионски...

Двајца македонски државјани позитивни на коронавирусот

Министерството за здравство има информација за двајца македонски државјани коишто се позитивни на коронавирус. Станува збор за еден член на екипажот на јапонскиот крузер, кој...

Расте бројот на заразени на крузерот во Јапонија на кој има...

Уште 41 лице на крузерот во Јапонија се заболени од новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени се искачи на 61. Патниците се...

Во случај на евакуација Амбасадата во Кина е подготвена да ги...

Министерството за надворешни работи продолжува со редовното следење на состојбата во врска со ширењето на коронавирусот во Кина и мерките што се преземаат за...