Ознака: Македонски Брод

Десетта јубилејна „Костенијада-2018“ во Македонски Брод

Денес по десетти јубилеен пат, во Македонски Брод ќе се одржи културно-туристичката манифестација „Костенијада-2018“. На костенијадата се очекува присуство на неколку илјади гости од...

Албанец уапсен при кражба во Македонски Брод

Полицајци вчера околу 18 часот во атарот на село Ижиша–Македонски Брод фатиле албански државјанин додека се обидувал да изврши кражба. -На место викано „Ветарник“ атар...

Намален бројот на пријавени за гласање во домашни услови во...

Синоќа во 24 часот заврши пријавувањето на граѓаните, кои побараа да гласаат во домашни услови на претстојниот референдум. Во текот на вчерашниот ден до...

Сообраќајот во прекин на патот Македонски Брод-Самоков

Поради свлечиште на патниот правец Македонски Брод - село Самоков, кај автобуската постојка за село Девич, сообраќајот е во прекин, информираат од Авто-мото сојузот...

Турската компанија ЕМРЕ наскоро ќе започне со градба на две сончеви...

Турската компанија ЕМРЕ наскоро ќе почне со градба на две сончеви електрани на парцелата во Порече, што ја купи пред три години, потврди менаџментот...

Почна со работа новиот зелен пазар во Македонски Брод

Новоизградениот зелен пазар во Македонски Брод, по примерот на поголемите градови во земјава, доби современ продажен објект, кој на подолг рок го решава проблемот...

Загина тракторист во село Ковач близу Македонски Брод

Шеесетгодишниот М.С. од Скопје загинал вчера село Ковач, кај Македонски Брод, откако изгубил контрола над тракторот што го управувал движејќи се по шумски пат. Како...