Ознака: Македонски Брод

Грант од 90 илјади евра за изградба на фекална канализација и...

Со проектот Нордиска поддршка за напредок на Република Македонија, денес во просториите на општина Македонски Брод, беше потпишан договорот за грант во износ од...

Пријава против ексградоначалникот на Македонски Брод за злоупотреби со имот

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Македонски Брод поднесе кривична пријава против М.В.(60) од Македонски Брод за „помагање“ во врска со „злоупотреба на службена положба...

Помал одзив во Кичево и Македонски Брод, нешто поголем во Пласница

Во вториот круг од претседателските избори, до 10 часот одзивот на граѓаните во општините Кичево и Македонски Брод е нешто помал за разлика од...

Даниел Цветкоски со најубаво велигденско јајце во Македонски Брод

Во организација на Домот на културата во Македонски Брод, по повод големиот верски празник Велигден, во овој град се одржа традиционалната манифестација „Најубаво велигденско...

Многувековната традиција „Велигденски кули“ и годинава одржана во Македонски Брод

Многувековната традиција на културно-туристичката манифестација „Велигденски кули“, пред голем број гости се одржа и годинава во Македонски Брод, на која покрај локалните жители, присуствуваа...

Висока излезeност во Македонски Брод, забележан пораст и во Кичево

Во трите општини од Кичевско-Бродскиот регион, до 13 часот, највисока излезност е забележана во Македонски Брод, каде од 5.099 граѓани запишани на единствениот избирачки...

Во Кичево, Македонски Брод и Пласница вчера гласале 174 граѓани

Општините Кичево, Македонски Брод и Пласница вчера беше спроведено гласањето во домашни услови на лицата кои поради болест, изнемоштеност или туѓа нега, не беа...

Пласница со најниска, Македонски Брод со највисока излезеност

Во трите општини од Кичевско–Бродскиот регион каде што гравитираат три општини и каде што тече гласањето за претседателските избори, излезеноста е различна. Во Општина Кичево...

Се намалува бројот на гласачки места во Македонски Брод

Континуираното иселување на жителите од општина Македонски Брод, е причина од едни до други избори бројот на гласачи да биде се помал, а со...

Кривична за поранешниот градоначалник на Македонски Брод

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Македонски Брод поднесе кривична пријава против М.В.(59), Љ.Б.(52) и Г.М.(51), сите од Македонски Брод, за сторено кривично дело „злоупотреба...