10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 2:56

Ознака: Македонски Брод

Во Македонски Брод 130 граѓани ќе гласаат во домашни услови

Во Кичево и во Македонски Брод за овие парламентарни избори рекорден број граѓани (134), се пријавиле да гласаат во домашни услови, како и три...

Откриена болеста син јазик кај 12 грла овци во Македонски Брод...

Агенцијата за храна и ветеринарство ја потврди појавата на болеста син јазик кај 12 грла овци во две одгледувалишта – во село Грешница (општина...

„Ауди“ удри во деветгодишно дете на велосипед

Вчера во 13.50 часот било пријавено дека на регионалниот пат Прилеп – Македонски Брод, на влезот за с. Дебреште, К.Т.(21) од с. Дебреште, со...

Третиот новозаразен од ковид-19 од Македонски Брод е жител на село...

И третиот новозаразен случај од ковид-19 евидентиран во епидемиолошката карта на Македонски Брод е од село Пласница. Се работи за лице на 52-годишна возраст,...

Двајца жители од Пласница позитивни на коронавирус

По веста дека во Македонски Брод се регистрирани двајца жители заразени со Ковид 19 , побаравме порецизна информација од каде точно се овие лица. -...

Граната од Првата светска војна пронајдена кај село Брест

Артилериска граната од Првата светска војна била пронајдена кај селото Брест, Македонски Брод. Според информациите од полицијата, во саботата Б.М.(46) од село Косово, општина Македонски...

Дванаесетта „Костенијада“ во Македонски Брод

На 15-ти ноември во Македонски Брод по дванаесетти пат ќе се одржи културно-туристичка манифестација „Костенијада 2019“, на која ќе земат учество повеќе културно-уметнички друштва...

Пронајдена граната од Првата светска војна во Македонски Брод

Граната од Првата светска војна била пронајдена во двор на куќа во Македонски Брод. Според информациите на МВР, вчера во полиција, В.С.(44) од Македонски Брод...

Изложба на фотографии на полскиот етнолог и научник Јозеф Обрембски

Вечерва во Домот на културата во Македонски Брод, ќе биде отворена изложба на фотографии на полскиот етнолог и научник Јозеф Обрембски, кој во периодот...

Прегазен велосипедист кај Македонски Брод

Вчера напладне на регионалниот пат Кичево – Македонски Брод се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило управувано од М.Ф. (55) од Кичево и велосипед...