Ознака: Македонски Брод

Дванаесетта „Костенијада“ во Македонски Брод

На 15-ти ноември во Македонски Брод по дванаесетти пат ќе се одржи културно-туристичка манифестација „Костенијада 2019“, на која ќе земат учество повеќе културно-уметнички друштва...

Пронајдена граната од Првата светска војна во Македонски Брод

Граната од Првата светска војна била пронајдена во двор на куќа во Македонски Брод. Според информациите на МВР, вчера во полиција, В.С.(44) од Македонски Брод...

Изложба на фотографии на полскиот етнолог и научник Јозеф Обрембски

Вечерва во Домот на културата во Македонски Брод, ќе биде отворена изложба на фотографии на полскиот етнолог и научник Јозеф Обрембски, кој во периодот...

Прегазен велосипедист кај Македонски Брод

Вчера напладне на регионалниот пат Кичево – Македонски Брод се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило управувано од М.Ф. (55) од Кичево и велосипед...

Грант од 90 илјади евра за изградба на фекална канализација и...

Со проектот Нордиска поддршка за напредок на Република Македонија, денес во просториите на општина Македонски Брод, беше потпишан договорот за грант во износ од...

Пријава против ексградоначалникот на Македонски Брод за злоупотреби со имот

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Македонски Брод поднесе кривична пријава против М.В.(60) од Македонски Брод за „помагање“ во врска со „злоупотреба на службена положба...

Помал одзив во Кичево и Македонски Брод, нешто поголем во Пласница

Во вториот круг од претседателските избори, до 10 часот одзивот на граѓаните во општините Кичево и Македонски Брод е нешто помал за разлика од...

Даниел Цветкоски со најубаво велигденско јајце во Македонски Брод

Во организација на Домот на културата во Македонски Брод, по повод големиот верски празник Велигден, во овој град се одржа традиционалната манифестација „Најубаво велигденско...

Многувековната традиција „Велигденски кули“ и годинава одржана во Македонски Брод

Многувековната традиција на културно-туристичката манифестација „Велигденски кули“, пред голем број гости се одржа и годинава во Македонски Брод, на која покрај локалните жители, присуствуваа...

Висока излезeност во Македонски Брод, забележан пораст и во Кичево

Во трите општини од Кичевско-Бродскиот регион, до 13 часот, највисока излезност е забележана во Македонски Брод, каде од 5.099 граѓани запишани на единствениот избирачки...