Ознака: македонска

Халуцинациите од бугарскиот меморандум да не бидат македонска фиксација

Бугарските барања изнесени во објаснувачкиот меморандум за Македонија до ЕУ се ирационални и надвор од сите стандарди на меѓународното право и вредностите на кои...

Политички киднапиран патриотизам: новата македонска реалност

Времето на национализам и лажен патриотизам е завршено. Така вели лидерот на владејачката партија во Македонија. Најголем патриот бил оној што носи храбри одлуки...

Онлајн промоција на книга за современа македонска музика

Првата книга со рецензии на англиски јазик за современа македонска музика, кои наедно се објавени во реномираниот светски медиум „Ол абаут џез“ на авторот...

Разединетост на македонската заедница во Србија

Иако има три политички партии во Србија со предзнак македонски, ниту една досега нема искажано друга суштинската цел, освен како да дојдe до буџетот...

Нада Прља за македонската современа уметност во Париз

Уметницата Нада Прља, претставничката на Македонија на минатото, 58. Биенале во Венеција, на 9 јануари во Париз одржа презентација на македонската современа уметност, во...

Македонската стрип-сцена во Србија

Денеска и утре македонската стрип-сцена ќе биде претставена во Србија. На изложбата „Македонски стрип“, која во галеријата при Центарот за култура во Ваљево ќе...

ЕБОР продолжува со поддршката на македонската економија

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, оствари средба со новоименуваниот директор на канцеларијата на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во Скопје, Анди...

Гоце Делчев бил врховен судија на Македонската револуционерна организација!

Пишува: Блаже Миневски Во спомените објавени педесет и пет години по неговата смрт во Скопје, војводата Никола Петров Русински, близок соработник на Гоце Делчев и...

Не е сѐ во резултатите, потребно е и кошаркарско производство

Нам во играта моментно ни недостигаат брзина, шут и волја за работа. Македонската кошарка денес нема свој стил на игра, нема агресивност, како во...

Весна Дунимаглоска – прва македонска зимска олимпијка

Дунимаглоска во моментите кога се распаѓаше Југославија беше учесничка на ЗОИ во Албервил во 1992 година како независна спортистка. Во слаломската трка на патеката...