Ознака: Македонска филхармонија

Четврти концерт од серијата камерни настапи „Филхармонија за филхармонија“

Во четврток во Македонската Филхармонија во 20 часот ќе се одржи четвртиот концерт од серијата камерни настапи „Филхармонија за филхармонија“ на кој ќе настапат...

Два концерта на Бебек во Македонската филхармонија

Легендарниот Жељко Бебек со својот бенд ќе одржи два концерта во Скопје, во Македонската филхармонија, на 28 и 29 март. Публиката во живо ќе...

Мјузиклот „Ени јуниор“ на 23 декември во Македонската филхармонија

На 23 декември, во Македонската филхармонија, ќе се одржи премиерата на бродвејскиот мјузикл „Ени јуниор“. Ова е првиот лиценциран бродвејски мјузикл за деца и младинци...

„Грац се среќава со Скопје“ ги отвора „Деновите на македонската музика“

По претставувањето во Грац на 4 април, реномираниот австриски ансамбл ќе ги презентира возбудливите текови и убавината на денешната современа музика и на „Деновите...

„Да танцуваме!“ – симфониски концерт на Филхармонијата

„Да танцуваме!“ е насловен вечерашниот симфониски концерт на Филхармонијата, на кој под водство на романскиот диригент Габриел Бебешелеа оркестарот ќе ги изведе „Словенски танци“...

Промотивен концерт на Туна во Македонска филхармонија

Алтуна Сејди - Туна, име што веќе е познато на сите генерации љубители на забавната музика, по извесно затишје, како што уметниците го нарекуваат...

„Сонот на играчките“ – симфониски концерт за деца

„Сонот на играчките“ е насловен симфонискиот концерт за деца кој Македонската филхармонија ќе го изведе идната сабота (9 март) и ќе го водат двајца млади...

Македонската филхармонија со „Моја љубов“ по повод Денот на вљубените

Македонската филхармонија вечер од 20 часот ќе го одржи концертот „Моја љубов“ посветен на Денот на вљубените. Под диригентство на маестро Борјан Цанев, ќе бидат изведени...

Низ фотографии раскажани добрите руско-македонски односи

Изложба на фотографии од самите почетоци од руско-македонските дипломатски односи до денес е отворена во холот на Македонската филхармонија. Меѓу нив се фотографии од...

„Рок ди опера“ во април во Македонската филхармонија

Најголемите рок-хитови на 12 април ќе одекнат во Македонската филхармонија. Овој вонсериски настан, своевиден двочасовен музички времеплов, го организира продукцијата „Прагма“. Публиката ќе може да...