11 C
Skopje
21.2.2019 - 13:37

Ознака: Македонија

Македонија и Косово ќе потпишат 15 нови договори

Владите на Македонија и на Косово наскоро треба да одржат заедничка седница, на која се очекува да бидат потпишани 15 нови меѓудржавни договори, пренесе...

Шведска ја совлада Македонија, Бајрамоска ја заврши кариерата

Женската ракометна репрезентација на Македонија беше совладана од Шведска со 20:32 во претпоследниот натпревар од квалификациите за Европското првенство (ЕП) во Франција. Македонските ракометарки го...

Во Македонија работат 200 фирми со германски капитал

Економско-трговските релации помеѓу Македонија и Германија, можностите за нивно натамошно унапредување и поголемо искористување на потенцијалите за инвестирање во Република Македонија од страна на...

Македонија ќе отвора конзулат во Малта

Во рамките на официјалната посета на Република Малта, премиерот Зоран Заев вчера остварил средба со тамошната претседателка Марија Прека на која се разговарало за...

Најавени нови протести во Грција за името на Македонија

За 6 јуни во 19.30 часот, организаторите на протестите за „грчкиот карактер на Македонија“, закажаа нови, паралелни демонстрации низ повеќе градови во Грција. Последните случувања...

Нимиц: Сѐ уште нема конечно решение, но двете страни се одлучни...

Сѐ уште нема конечно решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција, но двете страни се одлучни да продолжат да работат се додека...

Нова демократија: Ципрас очигледно смета дека „Илинденска Македонија“ е победа

Критики до грчкиот премиер упатија од опозициската Нова демократија, по изјавата на Алексис Ципрас од Солун дека Владата не дава име, туку се стреми...

Македонија ќе претседава со Светскиот корпоративен регистарски форум 2019

Република Македонија и Централниот регистар по работните сесии предвидени во агендата на Светскиот корпоративен регистарски форум - ЦРФ 2018 и по одржаното Генерално собрание...

Ѕанакопулос: Постојат политички и технички предуслови за договор

Ерга омнес, уставна ревизија и име од предлозите на Нимиц се темите на преговарачката маса во Њујорк, според министерот без ресор и портпарол на...

Ципрас: Ќе биде голема победа за нас, ако добиеме одредница пред...

Во преговорите не одиме да дадеме нешто, да го дадеме името Македонија, како што тврдат некои, одиме да земеме назад нешто што е дадено...