Ознака: Македонија

ИТН го повика Петков да декласифицира документи на расправата за Македонија

Со големо мнозинство пратениците од 47. Народно собрание на Бугарија се согласија да биде ставена како прва точка на дневниот ред на Парламентот предлогот-одлуката...

Бугарската комисија конечно донесе одлука за Македонија

Со 11 гласа „за“, три „против“ и два „воздржани“, Комисијата за надворешна политика на Народното собрание на Бугарија го усвои предлогот од претседателот на...

Руте: Шансите да се постигне решение за тргање на бугарското вето...

Холандскиот премиер Марк Руте пред почетокот на Европскиот самит во Брисел изрази загриженост поради бугарската блокада за Македонија, а со тоа и на Албанија....

Шарл Мишел смета дека за Македонија продолжува работата кон прифатливо решение

Претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел по самитот ЕУ – Западен Балкан на Твитер напиша дека „На ЕУ ѝ треба Западен Балкан и...

Ковачевски не го видел твитот на Вархеји дека во францускиот предлог...

Премиерот Димитар Ковачевски на барање на дописничката на МИА од Брисел да го искоментира денешниот твит на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји со кој...

„Ла Кроа“: Треба да се верува дека ќе падне проклеството на...

Парискиот весник се осврнува на македонските евроинтеграции По Грција, која стоеше на патот со години, потоа Франција, која ѝ се спротивстави, Бугарија стави вето на...

Никогаш не сме разговарале за натписи на спомениците, истакнуваат од историската...

Македонскиот тим во историската комисија: Апелираме прашањата за работата на комисијата од македонска страна да бидат проверувани со нас Македонскиот тим во мултидисциплинарна експертска комисија...

Петков не го сака „жешкиот компир“ за францускиот предлог

Ми се допаѓа францускиот предлог и мислам дека не може да има друг таков предлог, изјави денеска во Брисел бугарскиот премиер во оставка Кирил...

И ГЕРБ на Борисов поднесе предлог за решавање на спорот со...

Пратеничките групи на ГЕРБ-СДС и ДПС доставија два нацрта до Народното собрание за решавање на спорните прашања меѓу Софија и Скопје, јави известувачот на...

Мишел: Имаме проблем во Бугарија и се обидуваме да ставиме предлози...

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел пред самиот почеток на Самитот на ЕУ, денеска истакна дека Унијата е пред важен одлучувачки геополитички момент, бидејќи...