10.7 C
Skopje
21.5.2019 - 7:41

Ознака: Македонија

Коѕијас: Дали сакаме нашиот најблизок сосед да е под контрола на...

Каков сосед сакаме, под влијание на Турција? Поделен меѓу Албанија и Бугарија?, се праша поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас за...

Македонија – најпримамлива дипломатска дестинација

Како пред референдумот така и сега, земјава повторно е во фокусот на геостратегиските интереси на големите сили, а повторно се најде и на мапата...

Светските медиуми го коментираат усвојувањето на уставните измени

Ројтерс  Македонскиот парламент го одобри предлогот за промена на името на земјата, со што еден децениски спор со Грција се приближи на чекор до решавање....

Позитивни реакции од грчката влада за обезбеденото мнозинство во Собранието

Министри од грчката Влада како позитивен и голем чекор го оценуваат обезбеденото двотретинско мнозинство за уставните промени. Како што јави дописничката на МИА од Атина,...

Хан: Очекувам целосно да се почитува слободниот избор на сите пратеници

Голем ден за демократијата во Скопје. Им честитам на сите кои одлучија да чекорат на патот кон ЕУ, напиша на Твитер еврокомесарот за проширување...

Конференција на македонските иселеници во Хрватска и хрватското малцинство во Македонија

Во организација на Агенцијата на иселеништво денеска во Охрид се одржа првата конференција за заштита на македонското малцинство во Република Хрватска, како и на...

Македонската криза на идентитетот би можела да ја обликува иднината на...

Со наближувањето на стогодишнината од Првата светска војна, погледите повторно се вперени кон проблематичниот регион каде што конфликтот почна. Западниот Балкан е цел на...

Спасовски: Македонија активно учествува во иницијативите за поголема безбедност на Балканот

Република Македонија во сите иницијативи што се однесуваат на земјите-кандидати за членство во ЕУ, што гарантираат поголема стабилност и безбедност, зема активно учество и...

Рагбито фаќа залет во Македонија

Скопје диви свињи е новиот клуб што го популаризира рагбито во Македонија Среќни сме што со нашата љубов кон рагбито направивме Македонија да добие нов...

Идниот македонски зет од Шкотска не сака да биде „Севернобританец“

Откаде сте, праша келнерот во бар во Калитеа, на што мојата македонска вереница одговори „јас сум од Америка, мојот пријател е од Холандија, а...