-8 C
Skopje
16.1.2019 - 7:37

Ознака: Македонија

Хан: Ги започнуваме подготовките за преговори со ЕУ

Еврокомесарот Јоханес Хан по Советот на министри на ЕУ на кој е одреден условен датум за почеток на преговори со Македонија порача дека оваа...

Отпочнувањето преговори со ЕУ зависи од четири услови?

Можно е условно отворање на преговори во јуни 2019 година, јави известувачот на МИА повикувајќи се на дипломатски извори. Советот на ЕУ препорачува можно отворање...

Франција и Холандија не попуштаат за датум за преговори

Шефовите на европските дипломатии денеска на министерскиот состанок во Луксембург си даваат „последна шанса“ да дојдат до компромис за старт на преговори со Македонија,...

Втора сесија дискусии за Македонија и Албанија во ЕУ

Министрите за надворешни пред малку се вратија на работната маса на Советот на ЕУ во Луксембург, каде продолжуваат дискусиите за одредување старт на преговори...

Македонија и Грција почнуваат разговори за поевтинување на роамингот

Македонскиот министер за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и грчкиот министер за дигитална политика, телекомуникации и медиуми Никос Папас и телекомуникациски оператори...

Писмо до (не)познатиот пријател

Пријателе, да не ме разбереш погрешно, ова е писмо, а не памфлет. Не те убедувам да заземеш страна. Да протестираш или не. Напротив. Те...

Бибер: Франција ризикува да стане нова Грција за Македонија

Евентуалното вето од Франција за почеток на преговорите со Македонија ќе го загрози договорот со Грција и ќе ги минира реформските напори на земјите...

Одбројување до одлуката на Советот на ЕУ за преговорите со Македонија

Советот на ЕУ за општи работи денеска во Луксембург треба да донесе одлука по препораката на ЕК за почеток на пристапните преговори на Македонија...

Столтенберг: Официјална покана за Македонија во јули, приемот ќе зависи од...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг денеска изјави дека очекува лидерите на земјите членки на Алијансата на Самитот во јули да донесат одлука за...

Османи: Албанците немаат дилеми за Договорот со Грција оти води кон...

Албанците во Македонија немаат дилеми околу Договорот со Грција и ќе го поддржат на претстојниот референдум, не само затоа што ги отвора вратите кон...