26.3 C
Skopje
19.6.2019 - 17:34

Ознака: Македонија

Странските инвеститори недоволно информирани за локалните услуги и производи

Македонските доставувачи треба да ги зголемат своите маркетинг-активности, да тропнат на вратата на секој странски инвеститор и да кажат што имаат да понудат, истакна...

Стапува во сила спогодбата за патување со лична карта меѓу Македонија...

Спогодбата за услови на патување меѓу Република Македонија и Босна и Херцеговина од денеска стапува во сила, со што на граѓаните им се овозможува...

Македонската женска ракометна репрезентација убедлива против Азербејџан

Женската ракометна репрезентација на Македонија оствари убедлива победа над Азербејџан со 41:22 (18:8) на стартот на квалификациите за баражот за СП 2019, кое ќе...

Жител на битолско Гермија ги поместил граничните камења на границата со...

Триесет и шест годишен жител на селото Гермија, Битолско признал дека е одговорен за поместувањето на граничните камења меѓу Грција и Македонија. Регионалниот центар за...

Македонија останува на 68-то место на ФИФА ранг-листата

Македонската фудбалска репрезентација го задржа 68-то место на ФИФА ранг-листата објавена денеска. И покрај двете победи во ноемвриските дуели од Лигата на нации против Лихтенштајн...

Европскиот Парламент бара преговори со Македонија во јуни 2019

Со исклучок на неколку екстремистички гласови од Грција и Бугарија, огромното мнозинство европратеници синоќа на дебатата пред гласањето за извештајот за Македонија побараа старт...

Дебата во Бундестагот: Македонија подготвена за преговори со ЕУ, но не...

Македонија има напредок на патот кон ЕУ, атмосферата во државата е сменета во позитивна насока и земјата добро е подготвена за почеток на преговори,...

Груевски е пион во големата игра на Орбан?

Немам време да дишам, а камоли да се сретнам со Груевски, порачал премиерот Виктор Орбан, одговарајќи на пратенички прашања во унгарскиот парламент, објави тамошниот...

Обложувалниците од Албанија се селат во Македонија и Косово

По одлуката Албанија да ги затвори обложувалниците тие сега се селат во Македонија и во Косово, каде овој бизнис се смета за законски, изјави...

ЕЕА: Македонија е најзагадената земја во Европа

Со загадување десет пати повеќе од препорачаните нивоа, Македонија е најзагадената земја во Европа, покажуваат податоците на Европската агенција за животна средина (ЕЕА), објави...