6 C
Skopje
17.11.2018 - 1:53

Ознака: Македонија

Македонија ќе го користи полското искуство во преговорите со ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска имаше средба со новоименуваниот амбасадор на Република Полска во земјава, Војчех Јежи Тичињски. –...

Македонија на второ место на листата за најдобри инвестициски дестинации на...

Македонија е рангирана на второ место на листата на реномираниот глобален магазин Сајт Селекшн за најдобри инвестициски дестинации во светот. – Според магазинот, Македонија е...

Османи: Грција станува наш партнер во европските интеграции

Политичкиот развој на настаните во двете земји по одлуката на Собранието за отворањето на Уставот на Република Македонија, а во насока на обврските на...

Србија со Македонија има суфицит во трговската размена

Вкупната надворешно-трговска размена на Србија за периодот јануари-септември 2018 година изнесува 33.525,4 милиони долари, што е зголемување од 18,7 отсто во однос на истиот...

Грчката телевизија не пиша МКД, па се предомисли

На почетокот на натпреварот меѓу ракометните репрезентации на Македонија и Грција кој се игра во Кожани, грчката национална телевизија ЕРТ во етер ја пушти...

Под засилени безбедносни мерки и само со покани утрешниот ракометен натпревар...

Само со покани и акредитации ќе биде дозволен влез во спортската сала во Кожани, за безбедно одржување на утрешниот ракометен натпревар меѓу репрезентациите на...

Македонија остана на 68-то место кај ФИФА

Репрезентацијата на Македонија остана на 68-та позиција на октомвриската ранг-листа на Светската фудбалска федерација (ФИФА), заедно со Зелено’ртските Острови, со по 1.338 поени. Македонија...

Бечев: Русија нема да се откаже од Македонија

Русија ќе се залага да продолжи и понатаму да се меша во внатрешните работи на Македонија, но нема моќ да го спречи нејзиното членство...

Отворени нoвите простории на Амбасадата на Словенија во Македонија

Министрите за надворешни работи на Словенија и на Македонија, Миро Церар и Никола Димитров заедно со словенечкиот амбасадор во земјава Милан Јазбец денеска свечено...

САД: Тврдењата на Москва за американско мешање во Македонија се неразумни...

Американскиот Стејт департмент ги оцени како неразумни и како обид за дезинформација и пропаганда, обвинувањата на Русија дека САД се инволвирани во неодамнешното гласање...