Ознака: Македонија

Песков: Членството на Македонија во НАТО е нејзино суверено право

Приклучувањето на Македонија во НАТО е суверено право на земјата. Москва негува добри односи со Скопје, но се противи на приближувањето на Алијансата до...

Грчкиот уставен суд доби барање за поништување на договорот од Преспа

Барање за поништување на Договорот од Преспа и барање за поништување на писмата од Грција до НАТО и ЕУ, испратија до Уставниот суд на...

Заев: ЕУ не бара бегалски кампови во Македонија

Премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и по вчерашните средби во ЕУ појасни дека ЕУ од Македонија не...

Столтенберг: Македонија ќе се приклучи во НАТО по финализирање на договорот

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот...

Заев: Сојузот со НАТО ќе обезбеди сигурна иднина и економска благосостојба

- Да кажеме да на нашиот сојуз кој ќе обезбеди сигурна иднина, безбедност и економска благосостојба. Искуствата и стратегиските документи покажуваат дека земјите во...

Ципрас: Прогресивните сили од двете земји ги надминаа разликите

Верувам дека историјата ќе ги оправда прогресивните сили и во двете земји, кои ги надминаа разликите од минатото и заедно создаваат надежна иднина, напиша...

Заев: Одлуките на ЕУ и НАТО за Македонија се важни за...

Одлуката за отворање пристапни преговори на Македонија со ЕУ и покана од Алијансата за влез на Македонија во НАТО, значи поголема безбедност и стабилност...

Бан Ки-мун: Добро е што се постигна договор за името, загрижува...

Охрабрувачки е фактот што се постигна решение, но загрижувачки е фактот што постои незадоволство кај граѓаните, вели поранешниот генерален секретар на ОН, Бан Ки-мун,...

Во Македонија од 100 лица, триесет имаат малокалибарско оружје

Неодамнешната ликвидација на Сава Стевовиќ од Никшиќ, Црна Гора, што се случи во белградската населба Жарково, повторно ги отвори прашањата за дејствувањето на мафијата...

Захариева: Решението за Македонија и Албанија е огромен чекор за нивната...

Прв пат по 2015 година Советот на ЕУ синоќа донесе одлуки за проширување, кои значат огромен чекор за европската перспектива на Македонија и Албанија, изјави...