Ознака: Македонија

Радев повикува на заштита на правата на Бугарите во Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев побара од надлежните бугарски и македонски институции да реагираат на тврдењата за дискриминација во писмото кое го добил од бугарскиот...

Каракачанов: На ЕУ не ѝ е потребен нов проблем на Балканот

Бугарскиот министер за одбрана, Красмир Каракачанов тврди дека македонската политичка елита генерирала голема омраза кон Бугарите. Во интервју за БНТ тој рече дека репресијата...

Слободното движење на капиталот, стоките и услугите приоритет на претседавањето на...

Претседавањето доаѓа во момент на започнувањето со имплементацијата на Акцискиот план на заедничкиот регионален пазар, кој беше усвоен во Софија во ноември 2020 година...

САД и понатаму ќе се борат за Македонија да ги почне...

Ние сме многу разочарани што Бугарија одлучи да го блокира почетокот на преговорите, но како позитивен знак го гледаме тоа што Северна Македонија и...

За историјата нема лесен разговор, треба да се гледа во иднината

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, европратеникот Илхан Кјучук, во врска со спорот со Бугарија вели дека не постои лесен разговор за историјата, но...

УЕФА ја претстави Македонија во пресрет на ЕП

Клучен играч во репрезентацијата на Македонија е капитенот, ветеранот Горан Пандев (114 настапи, 36 гола), кој го постигна победоносниот гол во плејоф-мечот против Грузија,...

Захариева: Не ни е цел да ги расипеме односите на Македонија...

Целта на Бугарија не е да ги расипе односите помеѓу Србија и Македонија, изјави бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева во интервју за...

Мисајловски: Маричиќ не може да спречи да се употребуваат зборовите македонски...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски за време на денешната посета на Куманово се осврна на дописот од Бојан Маричиќ за да не се употребува...

Македонија не смее да сурфа на погрешен геополитички бран

Кога ќе се сумираат севкупните поместувања на глобалната сцена, вклучувајќи и на Балканот, и ќе се погледнат низ призмата на Македонија, може да се...

Поделбата на Македонија сценарио на кое жестоко се реагира

Не треба да реагираме само ние како држава! Европската Унија со сите свои институции, во Европскиот парламент, совет, комисија, треба недвосмислено и принципиелно да...