12.5 C
Skopje
19.11.2019 - 17:31

Ознака: Македонија

Зошто софискиот договор е катастрофален за Македонија

Иако поминаа две години од потпишувањето на договорот за добрососедство со Бугарија, пред неколку дена се појави анализа на „Енергипрес“, насловена „Зошто софискиот договор...

Разгледувањето на францускиот предлог e прв чекор кон враќање на довербата

Министрите на земјите-членки на Европската Унија (ЕУ) ќе разговараат за политиките на проширување и пристапување кон Унијата, на утрешниот состанок на Советот за надворешни...

Македонија со победа утре може да биде трета, како никогаш досега

Црвено-жолтите играат со селекцијата на Израел и со победа ќе бидат четврти, но ако и Полска ја совлада Словенија тогаш Македонија ќе го освои...

Годишно има 600 предвреме родени бебиња

По повод одбележувањето на 17 ноември - Светскиот ден на предвреме родените деца, ЈЗУ Клиника за гинекологија и акушерство како најповикана институција и прв...

Македонија загуби од Австрија во претпоследниот меч од европските квалификации

Македонската фудбалска репрезентација доживеа пораз од 2-1 на гостувањето во Виена, кај селекцијата на Австрија во претпоследниот меч од квалификациите за ЕУРО 2020. Иако селекторот...

СДСМ стана дел од лидерството на меѓународното движење Прогресивна алијанса

Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија, на Конвенцијата одржана во Стокхолм, Кралството Шведска е избран да стане дел од Бордот на Прогресивна Алијанса. Одлучено е, во...

Моќта на ЕУ на Балканот спласнува заедно со македонската еуфорија

По големата возбуда и надежите дека Македонија конечно ќе ги отпочне преговорите за пристапување кон Европската Унија, откако ги реши меѓународните спорови со Грција...

Меѓународниот саем РЕНЕКСПО првпат во Македонија

Меѓународниот саем РЕНЕКСПО ( RENEXPO) првпат во Северна Македонија ги отвора своите врати за деловните лидери, носителите на одлуките, локалните и меѓународните стручњаци за...

Заев-Мас: Ќе се направи сѐ за да се донесе позитивна одлука...

Претседателот на Владата Зоран Заев и министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на Европскиот совет предизвикана од францускиот...

Мас ја изрази германската поддршка кон Македонија на патот кон ЕУ

Германија ќе даде свој придонес за продолжување на патот на Македонија кон ЕУ, објави денеска германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, пред да...