20.8 C
Skopje
15.6.2021 - 15:12

Ознака: македонец

Српската полиција уапси Бугарин и Македонец, се обиделе да прошверцуваат дрога

Српската гранична полиција и полицијата на Шид уапси 47-годишен бугарски државјанин и 41-годишен македонски државјанин. Се сомнева дека се обиделе да прошверцуваат вкупно 171 таблета...

Каракачанов со нова провокација: И Исус Христос бил Македонец

Потпретседателот на бугарската влада, Красимир Каракачанов во интервју за Бугарската национална телевизија ги обвини македонските власти дека шират омраза кон Бугарите. Тој истакна дека...

Игор Димовски – четвртиот Македонец што го преплива Ла Манш

По Нико Нестор, Атина Бојаџи и Томи Стефановски, Игор Димовски беше следниот наш маратонец што го совлада каналот Ла Манш. Како пионер освојуваше медали...

Македонецот Игор и Филипинката Георинда со љубов споија два континента

Плановите засега ни се врзани за Скопје, но ако ни се укаже добра можност немам ништо против да живееме и на Филипините, со тоа...

Хрватскиот Македонец Горан Калоѓера (2)

Да. Идентитетското докусурување на Македонците драг читателу, сега е и очигледниот обид на нашата квислиншка влада за уривање и на македонско-хрватските пријателски и културолошки...

Ансамбл што ја раскажува приказната за радоста и болката на Македонецот

„Танец“ има поставено високи стандарди за негување и обработка на македонската песна, игра и свирка, уште во 1949 година и нив ревносно ги почитува...

Прв Македонец во „Куќата на славните“

ТОМИ СТЕФАНОВСКИ (1) Резултатите постигнати во маратонското пливање му обезбедија место меѓу најславните светски спортисти. Томи Стефановски во четиридецениското занимавање со пливањето беше победник во...

Како од Македонец да направиш Кинез

„Да се има или да се биде?“ од Ерих Фром. Имавме седумнаесет-осумнаесет години кога ја читавме, на српски. Книга што тогаш, во Титова Југославија,...

Борјан Пановски – Македонец што ќе едри преку Атлантикот

Ние сме добро подготвени, ги поминавме речиси сите можни обуки, ни изјави Борјан Пановски, кој ќе биде дел од шестчлен екипаж (крузер „бенето 57“,...

Македонецот се препознава и во ликот на Александар Македонски

Весникот „Нова Македонија“ во неколку продолженија ќе го објави политичкиот фељтон, под заеднички наслов „Идентитет, меморија, заборав“, од професорот Илија Ацевски. Во текстовите професорот...