5.2 C
Skopje
11.12.2019 - 16:05

Ознака: Мажи

Посакуван пласман на шахистите на ЕП е до 20-то место

Пред ЕП мажите се рангирани на 29-то место од 40 селекции (просечен рејтинг 2.498 поени), а жените на 28-то (2.025) во конкуренција на 32...

Американските фудбалерки поплатени од мажите?

Анализата на УССФ покажала оти на фудбалерките од 2010 до 2018 година им исплатила 34,1 милиони долари за плати и бонуси, а на мажите...

И фудбалот тргна кон израмнување на платите за мажите и за...

Во САД, женската фудбалска репрезентација почна правна постапка за еднаквост во платите, во Нов Зеланд и во Норвешка машките и женските играчи почнаа да...

Светска банка: Жените остваруваат само три четвртини од законските права кои...

Според најновиот индекс, кој денеска го објави Светска банка, жените ширум светот остваруваат само три четвртини од законските права кои ги имаат мажите, што...

Женскиот мозок е четири години „помлад” од машкиот

Научници од Универзитетот на Вашингтон со помош на ПЕТ скенирање дојдоа до заклучок дека женскиот мозок е помлад за скоро четири години од машкиот. Се...

Мажите ја паметат болката различно од жените

Болката во нашето тело претставува нормална реакција, која се јавува при болест или повреда, знак што нѐ известува дека нешто не е како што...

Гевгелија домаќин на Купот на Македонија

Бранителот на трофејот во кошаркарскиот Куп на Македонија за мажи, МЗТ Скопје, ќе ги одмери силите со Кожув, Блокотехна ќе игра со Охрид, актуелниот...

Расте стерилитетот кај мажите

Расте бројот на брачни двојки што не можат да добијат поколение, а причина за тоа е сѐ поголемиот машки стерилитет, велат експертите. Бројката на...

Расте бројот на мажи починати од рак на кожата

Бројот на мажи починати од рак на кожата е во голем пораст во развиените земји, додека стапката на смртност од истата болест кај жените...

Жените страдаат пет пати повеќе од мажите при семејно насилство

Од јануари до септември 2017 година, вкупниот број на пријавени жртви на семејно насилство изнесувал 761, од кои 117 се од машки, а 551...