Ознака: Мадрид

Тотенхем дебитира, за Ливерпул деветто европско финале

Тимот од Лондон на 1 јуни во Мадрид има шанса да биде 23-от европски првак и првиот дебитант шампион по Челси во 2012-та На стадионот...

Лажна дојава за бомба испразни неколку амбасади во Мадрид

На евакуираните лица од зградата каде се наоѓаат неколку амбасади во Мадрид дозволено им е да се вратат во просториите откако е утврдено дека...

По телефонски повик евакуирани три амбасади во Мадрид

Амбасадите лоцирани во облакодер во Мадрид евакуирани се поради закана за поставена бомба. Според шпанската полиција Амбасадата на Австралија добила телефонски повик со кој била...

Мадрид: Протести против зголеменото доселување во големите градови

Илјадници Шпанци се собраа денеска на улиците на Мадрид со барање до Владата да преземе чекори за запирање на депопулацијата на руралните области. Маршот е...

Прв марш за поддршка на каталонските лидери во Мадрид

Неколку илјади луѓе се собраа денеска на протестен марш во Мадрид во знак на поддршка за каталонските политичари и активисти на кои им се...

Шпанките удирајќи со тенџериња и тави бараа родова рамноправност

Стотици жени во Мадрид се собраа после полноќ за да го одбележат Меѓународниот ден на жената, удирајќи со тенџериња и тави и барајќи поголема...

Демонстрации и блокади поради судењето на каталонските сепаратисти

Демонстранти вчера ги блокираа автопатиштата во Каталонија пред почетокот на судењето на 12 каталонски сепаратисти во Мадрид. Тие се обвинети по повеќе точки, меѓу...

Протести во Мадрид за оставка на премиерот Санчез

Илјадници Шпанци денеска се собраа на протест во Мадрид на повик на десничарските партии со барање социјалистичкиот премиер Педро Санчез да поднесе оставка. Протестите ги...

Штрајк на таксистите во Мадрид и Барселона

Таксистите во Мадрид денеска го блокираа центарот на градот, барајќи построги прописи за такси службите кои работат преку апликација, како што е Убер. Полицијата се...

На стадионот на европскиот првак ќе се добие шампионот на Ј....

Во Мадрид, на стадионот „Сантијаго Бернабе“, утревечер (20.30 часот) треба да се одигра реваншот во т.н. суперкласико или, како што го нарекоа некои, меч...