Ознака: Мадрид

Во Шпанија 1.500 нови случаи на коронавирус за 24 часа

Шпанските власти соопштија дека во земјата бројот на заразени од коронавирус се искачи на 5.753, од кои скоро 3.000 во Мадрид. Тоа значи дека за...

Двајцата лекари вратени од Мадрид се негативни на коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на двајцата лекари кои се вратиле од конгресот во Мадрид се негативни на коронавирус. Тие се вратиле во земјава...

Егзилот на шпанските републиканци на изложба во Мадрид

Изложбата „1939 - Егзил на шпанските републиканци“ како дел од истоимениот проект до крајот на јануари можеше да се погледне во познатиот владин комплекс...

Ливерпул се враќа во Мадрид, Елмас ќе игра против Меси

Актуелниот првак ќе игра со Атлетико во осминафиналето во ЛШ, реприза на финале е дуелот Челси - Баерн, а Наполи ќе се сретне со...

Граната фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид

Единицата за експлозиви на мадридската полиција деактивираше граната која вчера некој ја фрлил преку ѕидот на Центарот за грижа за деца мигранти. Гранатата била пронајдена...

Каратистите со скромен ефект во Мадрид

Македонските каратисти остварија вкупно три поединечни победи, односно по еднаш на татамите славеа Павлов, Заборски и Мојсовска. Шансите за пласман на ЛОИ во Токио...

Каратистите денес и утре на татамите во Мадрид

Емил Павлов (категорија до 60 кг), Петар Заборски (до 75 кг), Берат Јакупи, Петар Спасеновски, Виктор Крстевски (сите до 84 кг), Драгана Манговска (до...

Каратистите се во Мадрид по нови олимписки бодови

Во Мадрид очекувам, пред сѐ, да го дадам својот максимум и да имам добар настап. А ако се случи тоа, сигурен сум дека ќе...

Во Шпанија ќе се играат мечеви во петок, но не и...

Шпанска Ла лига делумно го доби судскиот спор со Фудбалската федерација (РФЕФ) и ќе може да организира натпревари во петок, но не и во...

Кулминира атмосферата пред стартот на финалето на Лига на шампионите

На само неколку часа пред финалето од Лигата на шампионите, навивачите нестрпливо чекаат да започне финалниот меч. Тие пристигнаа на стадионот „Ванда Метрополитано“, каде пејат...