Ознака: Мадрид

Реал загуби во Мадрид од резервниот тим на Шахтар!

Поради големиот број позитивни играчи на ковид-19 и поради повреди (дури 19, од кои 10 првотимци), Шахтар на мечот со Реал (3-2) настапи со...

Мадрид во карантин

Шпанската влада воведе мерки за карантин во Мадрид, во обид да се контролира вториот бран на пандемијата во Европа. Од овој викенд, па во следните...

Нови мерки поради коронавирусот во Мадрид

Регионалната влада во Мадрид ја прошири блокадата на 45 области во регионот, што ќе стапи на сила в понеделник. Блокадата ќе зафати повеќе од еден...

Мадрид ги заострува мерките

Во Мадрид во понеделник на сила ќе стапат нови рестриктивни мерки во борбата против коронавирусот. Новите мерки вклучуваат ограничено движење, а властите соопштија дека ќе...

Мадриѓани протестираа против новите мерки

Два дена откако шпанската влада објави нови ограничувања, меѓу кои и затворање дискотеките и забрана за пушење таму кадешто е невозможно да се задржи...

Во Мадрид првпат од почетокот на пандемијата нема смртни случаи од...

Властите на Мадрид денеска соопштија дека не се пријавени смртни случаи во последните 24 часа како резултат на ковид-19, првпат од почетокот на пандемијата.  -...

Меридијани

Лондон - Во неколку града во Велика Британија викендов беа запалени повеќе столбови за мобилна телефонија, а беа нападнати и инженери поради непотврдени теории...

Во Шпанија 1.500 нови случаи на коронавирус за 24 часа

Шпанските власти соопштија дека во земјата бројот на заразени од коронавирус се искачи на 5.753, од кои скоро 3.000 во Мадрид. Тоа значи дека за...

Двајцата лекари вратени од Мадрид се негативни на коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на двајцата лекари кои се вратиле од конгресот во Мадрид се негативни на коронавирус. Тие се вратиле во земјава...

Егзилот на шпанските републиканци на изложба во Мадрид

Изложбата „1939 - Егзил на шпанските републиканци“ како дел од истоимениот проект до крајот на јануари можеше да се погледне во познатиот владин комплекс...