-7 C
Skopje
17.1.2019 - 0:07

Ознака: Мадрид

На стадионот на европскиот првак ќе се добие шампионот на Ј....

Во Мадрид, на стадионот „Сантијаго Бернабе“, утревечер (20.30 часот) треба да се одигра реваншот во т.н. суперкласико или, како што го нарекоа некои, меч...

Каратистите во Мадрид по втор медал од СП

Боите на Македонија во Шпанија ќе ги бранат вкупно 13 репрезентативци, од кои 11 во борби и двајца во кати, предводени од селекторите Сашко...

Врската меѓу Моне и Буден на изложба во Мадрид

Во музејот „Тисен Борнемиза“ во Мадрид, Шпанија, е отворена изложбата „Моне/Буден“, која ќе трае до крајот на месецов. Францускиот сликар Ежен Буден, познат како сликар...

Шестмина повредени при експлозија на лаптоп во метрото во Мадрид

Шест лица се повредени утрово во експлозија на лап топ во метрото во Мадрид, јавуваат шпанските медиуми. Една од повредените е сосптвеничката на компјутерот, кој...

Почнува „поделената“ ЛШ – мечеви од 18.55 и од 21 часот

Првпат натпреварите ќе се играат во два термина, наместо како досега стандардно од 20.45 ч., па 64-та сезона на најсилното фудбалско клупско натпреварување ќе...

Мадрид домаќин на соло-изложба на Лемпицка

Светот е сцена Во палатата „Гавириа“ во Мадрид, Шпанија, е отворена изложбата „Тамара де Лемпицка“, која ќе трае до крајот на 2018 година. Полската сликарка,...

Германско обвинителство бараа екстрадиција на Пуџдемон во Шпанија

Регионалното обвинителство на германската покраина Шлезвиг-Холштајн поднесе официјално барање до покраинскиот Апелациски суд за екстрадиција на поранешниот претседател на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон...

Новиот каталонски лидер го измени составот на идната влада на барање...

Новиот каталонски лидер Ким Тора го реши спорот со Мадрид за идната влада, откако од составот на својот кабинет ги изостави претходно номинираните двајца...

Ѓоковиќ со триумф над Нишикори го почна турнирот во Мадрид

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ со 2:0 во сетови го совлада Јапонецот Кеи Нишикори на стартот од турнирот во Мадрид. Првиот сет по голема борба...

Десетици илјади учесници на феминистички протест во Мадрид

Десетици илјади луѓе учествуваа на феминистичкиот протест, одржан синоќа во шпанската престолнина Мадрид. Демонстрантите протестираа против насилството врз жените. Протестот беше организиран по пресудата против петмина...