Ознака: Магнус Карлсен

Мирољубиво, ама борбено по две одиграни партии

Лондон е град во кој може да се нарача вечера и многу доцна во ноќта, па Карлсен и Каруана по седум часа игра и...

Карлсен ќе ја одбрани титулата во неизвесен меч?

Во мини-анкетата на „Нова Македонија“ дванаесетмина сметаат дека Карлсен ќе ја одбрани титулата, а тројца се изјаснија дека Каруана ќе слави, иако сите се...

Мечот за светската круна ќе се игра во Колеџот за уметност...

Станува збор за простор од 10.000 квадратни метри, кој секој ден ќе биде домаќин на по 400 луѓе што ќе сакаат да го видат...

За круната ќе игра исцрпувачкиот дух против универзалниот борец

Мечот за светски првак, од петок, во Лондон, со првата партија (од предвидените 12), помеѓу моментно најсилните шахисти во светот, шампионот Магнус Карлсен и...

Каруана му се доближи на Карлсен на само 12 поени

На најновата рејтинг-листа и понатаму води светскиот првак, но многу блиску е предизвикувачот за светската круна, па шаховскиот свет има добри шанси да го...

Карлсен ќе игра на ЕКК, а Каруана на Шаховската олимпијада?

Двајцата во ноември меѓу себе ќе играат во Лондон за светската титула, а во меѓувреме светскиот првак треба да игра за Осло на Европскиот клупски...

Карлсен го победи „непрецизниот“ Каруана

Актуелниот светски шаховски првак Магнус Карлсен (рејтинг 2.843), го победи претендентот за тоа место, Американецот Фабиано Каруана (2.822), во 1-то коло на силниот турнир во норвешкиот град...

Шампионот во подобра форма од претендентот за светската круна

На силниот турнир во Азербејџан Манус Карлсен го освои првото место, додека Фабијано Каруана на првенството на САД заврши втор Актуелниот 16-ти светски првак во...

Седум шаховски рекорди што го одушевија светот

На оваа необична листа се славни шахисти од минатото, како Боби Фишер и Михаил Таљ, но и од денешницата, како Магнус Карлсен и Сергеј...