Ознака: Магнус Карлсен

Само Карлсен и Ју се двојни светски шаховски прваци

Карлсен и Дубов во машка и Лагно и Ју во женска конкуренција станаа нови светски прваци во забрзан и во брз шах минатата недела...

Карлсен ќе игра во Македонија?

Македонските љубители на шахот и во 2019 година ќе можат да уживаат во играта на големите шаховски мајстори. В година во Скопје треба да...

Класичен или забрзан шах?

Класичниот шах е добар, а теоретски многу значаен, но затоа брзиот шах е поинтересен за широката публика и тој има своја иднина, вели рускиот...

Карлсен тактички ја одбрани светската круна

Во т.н. тајбрејк, со мечеви со забрзано темпо на размислување, актуелниот првак Карлсен го победи претендентот Каруана со 3-0 и третпат ја одбрани светската...

Брзиот шах ќе го даде светскиот првак

Дванаесет партии, 12 ремија во Лондон, во мечот за светски шаховски првак без многу ризик, со многу повторени отворања, но, сепак, борбен. Резултатот по...

Петти пат сицилијанска одбрана и 10-то реми

И 10-та партија од мечот за светски шаховски првак во Лондон помеѓу Норвежанецот Магнус Карлсен (2.835) и Американецот Фабијано Каруана (2.832), во напната атмосфера...

Повредениот Карлсен испушти победа

Светскиот првак ја повреди аркадата играјќи фудбал во слободното време, а потоа во деветтата партија за титулата испушти победа за водство во дуелот со...

Карлсен: Не ги сакам ремијата, но не сум во паника

Првите седум партии беа многу израмнети, а немаше ни големи грешки, така што природно е што тие завршија мирољубиво, вели Каруана, претендентот за светската...

Спектаклот на два големи шаховски ума продолжува во Лондон

Резултатот по првото полувреме (се играат 12 партии), е нерешен 3-3, а и според прикажаната игра тој е реален. Најдолга беше првата партија (115...

Кој прв ќе ја загуби трпеливоста во Лондон?

Иако до вчера резултатот беше 2-2 се чини дека како што ќе одминува мечот за светската шаховска титула помеѓу Карлсен и Каруана, така и...