Ознака: Магнус Карлсен

Аронијан и Вашер-Леграв први во забрзан шах во Сент Луис

Светскиот првак Магнус Карлсен не блескаше и заврши на 6-то место, со 4 поени, доживувајќи дури четири порази (од Динг, Каруана, Аронијан и Карјакин)....

Една година нема кој да го победи Карлсен

Светскиот првак без пораз победи и на турнирот во Загреб, сега има низа на непоразеност од 79 партии и славеше на осмиот турнир по...

Карлсен е на 2,5 поена до највисок рејтинг во историјата на...

Актуелниот светски првак, Норвежанецот Магнус Карлсен победи двајца елитни шахисти што никогаш порано не успеал да ги победи во класичен шах, па по победата...

Ќе ја прекине ли Непомнијашчи победничката серија на Карлсен?

Во конкуренција на 12 врвни шахисти, по 5-то коло, тој има 4 поени, еден повеќе од светскиот првак Карлсен, кој годинава настапи и победи...

Карлсен неприкосновен – седум победи на седум турнири годинава

Светскиот првак неодамна го освои седмиот трофеј, на комбинираниот турнир во Ставангер. Тој е во серија победи во класичен шах оти нема пораз 323...

Светската шаховска елита предводена од Карлсен на турнир во Загреб

Актуелниот светски шаховски првак, Норвежанецот Магнус Карлсен (2.861 рејтинг-поени), потоа уште седум од најдобрите осум, како и 11-от, 13-от и 16-от од моментната листа...

Ѕвездена игра на Карлсен во Шамкир

Неговиот играчки перформанс на турнирот од 2.988 поени, на кој победи со два поена разлика пред второпласираниот, како и фактот што не е поразен...

Седма рекордна титула за Карлсен на Вимблдон во шахот

Актуелниот светски првак по 13 кола освои девет поени, забележувајќи пет победи и осум ремија на еден од најстарите турнири во светот (се игра...

Карлсен недофатлив на три светски рејтинг-листи

По СП во сите три конкуренции, тој само уште повеќе се зацврсти на светскиот врв. Доминацијата на најдобриот шахист на денешницата, норвешкиот велемајстор (ВМ) Магнус...

Само Карлсен и Ју се двојни светски шаховски прваци

Карлсен и Дубов во машка и Лагно и Ју во женска конкуренција станаа нови светски прваци во забрзан и во брз шах минатата недела...