Ознака: Магнус Карлсен

Познати се седум можни предизвикувачи на Карлсен

Осмиот учесник на Турнирот на кандидати, кој со вајлд-карта ќе настапи во Екатеринбург, најверојатно ќе биде Русинот Кирил Алексенко Рускиот шаховски велемајстор (ВМ) Јан Непомнијашчи...

Шаховскиот првак Карлсен е водечки фантази-играч

Норвежанецот Магнус Карлсен (29) не само што е светски првак во шах, туку моментно е и најдобар играч на службената игра „Фантази премиер-лига“, која...

За да се развива шахот се потребни нови предизвици

Целта на Крамник е да најде шаховски варијанти, кои не само што ќе имаат потенцијал да ги вратат возбудувањата во шахот, туку тоа да...

Карлсен жонглира, гледа крикет и лежерно победува во шах

Норвежанецот импресионира со својата игра во забрзан шах, а по девет кола тој убедливо славеше со 7,5 поени во серијата гранпри-турнири, во Индија, каде...

Карлсен не успеа да ја освои четвртата светска титула

На првото СП во Фишеров шах, славеше Американецот Весли Со Актуелниот светски првак во класичен шах, двократен во забрзан (2014 и 2015 година) и трикратен...

Карлсен и Со финалисти на првото СП во Фишеров шах

Актуелниот светски првак во класичен шах, Норвежанецот Магнус Карлсен, и Американецот Весли Со ќе играат во големото финале на првото Светското првенство (СП) во...

Карлсен: Имав и среќа при поставувањето на рекордот

Актуелниот светски шаховски првак, норвешкиот велемајстор (ВМ) Магнус Карлсен, постави нов светски рекорд според бројот на одиграни партии без пораз, 101. Тој на последниот...

Карлсен 99-ти пат е на светскиот врв

Водечката тројка, Карлсен, Каруана и Динг, ги зацврсти своите позиции на врвот на листата на ФИДЕ, кои се единствените со рејтинг поголем од 2.800...

Динг ја прекина 12-годишната серија на Карлсен и ја освои титулата

Кинезот во тајбрејкот го совлада актуелниот светски првак Карлсен, со 3-1, и со тоа триумфира на гран-турнирот во класичен шах „Синкфилд куп“ во САД Кинескиот...

Аронијан „најбрз“ на турнирот во Сент Луис

Светскиот шампион Магнус Карлсен заврши на шестото место, со 17 бода (шести во забрзан и петти во брз шах), со што е прекината неговата...