20.8 C
Skopje
15.6.2021 - 14:22

Ознака: Магнус Карлсен

Рекорден резултат на Карлсен во прелиминарниот дел

Акту­ел­ни­от свет­ски ша­хов­ски пр­вак, Нор­ве­жа­не­цот Маг­нус Карл­сен, за­вр­ши ка­ко прв по пре­ли­ми­нар­на­та фа­за на тур­ни­рот пре­ку ин­тер­нет во за­бр­зан шах „Маг­нус Карл­сен 2021“, вре­ден...

Осуммина се пласираа во следната рунда

ИНТЕРНЕТ-ТУРНИР ВО ЗАБРЗАН ШАХ Магнус Карлсен, Весли Со и Хикару Накамура со по 6,5 поени, Јан Непомнијашчи и Тимур Раџабов, со по 6, Левон Аронијан...

Петмина во водство, Карлсен ремизира во првите четири партии

ИНТЕРНЕТ-ТУРНИР ВО ЗАБРЗАН ШАХ Хикару Накамура, Левон Аронијан, Данил Дубов, Тимор Раџабов и Весли Со се во водство со по 2,5 поени по првиот натпреварувачки...

„Би сакал да видам повеќе Фишеров шах како се игра во...

Тоа би било многу интересно за мене, оти сметам дека тој формат е доста приспособлив за класичниот шах. За класичниот шах, пак, сметам дека...

Со пред Карлсен на турнирот во забрзан шах

Американскиот велемајстор (ВМ) Весли Со поведе на интернет-турнирот во забрзан и во брз шах во организација на Сент Луис (САД), откако беше најуспешен на...

Карлсен во драматично финале го победи Каруана

Светскиот првак Магнус Карлсен (2.881 рејтинг-поени) триумфира на силниот интернет-турнир во забрзан шах (10 минути, плус 5 секунди за секој потег по играч), откако...

Нема оправдувања, секогаш мора да бидете најдобри

МАГНУС КАРЛСЕН, СВЕТСКИ ШАХОВСКИ ПРВАК Влијанието на 29-годишниот Карлсен врз играта е големо. Во 2010 година, Каспаров, светски шампион во шах од 1985 до 2000...

Карлсен во првата фаза на својот интернет-турнир ги победи полуфиналистите

Светскиот шаховски првак, Норвежанецот Магнус Карлсен, Американците Хикару Накамура и Фабијано Каруана и Кинезот Динг Лирен, на едно коло до крајот од првата фаза...

Карлсен со нов рекорд – непоразен 111 партии!

Претходниот рекорд беше сопственост на Холанѓанецот Сергеј Тивијаков (110) и опстојуваше 15 години Актуелниот светски првак во класичен, забрзан и брз шах, норвешкиот вундеркинд Магнус...

Карлсен вторпат ги обедини трите светски титули

Шаховскиот гениј од Норвешка истовремено светски првак во класичен, забрзан и во брз шах беше и во 2014 година, а сега титулите ги обедини...