31.8 C
Skopje
30.7.2021 - 14:35

Ознака: Маврово

Жителите на Маврово стравуваат за квалитетот на водата за пиење

Надлежните институции задолжени за одржувањето на водоводниот систем и оние за проверка на квалитетот на водата уверуваат дека водата за пиење во Маврово и...

Олсен: Скијачкиот центар Маврово ќе функционира 365 дена годишно

Маврово ќе биде модерно туристичко место кое ќе функционира 365 дена во годината. Ова е дел од мастер планот на Гир Олсен од Норвешка,...

Националниот парк „Маврово“ со дронови ќе се штити од шумски пожари

Вработените од ЈУНП „Маврово“ поминаа низ обука за користење на современа технологија за спречување и ефикасно делување при појава на шумски пожари. На територијата...

Снегот заглави возила на патот Дебар – Маврови Анови

Неколку возила се заглавени на патот Дебар - Маврови Анови поради големи снежни наноси. На патот стојат заглавени автомобили и товарни возила. Патници излегуваат...

Од утре ќе се гради снежниот град на Попова Шапка

По 42-ри пат, од утре до 24-ти овој месец на Попова Шапка ќе се одржи традиционалната детска манифестација „Снежен град – 2019“, на која ќе...

Забрана за камиони на патот Маврово-Дебар поради обилни снежни врнежи

Поради обилни врнежи на снег на патниот правец Мавровска раскрсница Дебар и обратно, воведена е забрана за товарни моторни возила. Како што соопшти АМСМ, забраната...

Се бара име за најкрупниот балкански рис заловен во НП „Маврово“

Викендов близу селото Сенце, во НП „Маврвово“ беше заловен уште еден балкански рис, шести по ред од кога започнаа истражувањата со методот на радиотелеметрија...

Маврово е подготвено за 56-от Меморијал во скијачко трчање

Патеката е подготвена, временската прогноза вели дека нѐ очекува сончево и студено време во Маврово, каде што има висока снежна покривка и услови што...

Слаб снег на Попова Шапка и Маврово

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, а слаб снег провејува на Попова Шапка и Маврово, на патните правци Крива Паланка-ГП...

Поради магла намалена видливост кај Маврово и Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради појава на магла до 10 метри има на патот крак Маврово,...