19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 9:43

Ознака: Маврово

На 79 години Ѓорѓи Кузмановски беше најстариот учесник на релито „Независност...

МАВРОВО На релито „Независност 2020“, кое по 29-ти пат се одржа на патиштата низ земјава, посебен белег годинава му даде Ѓорѓи Кузмановски, кој со своите...

Гостиварец пронајден починат на Маврово

Во вечерните часови на 31 август во полициското одделение Маврово било пријавено дека во селото Ниќифорово, на околу 500 метри од планинарскиот дом, бил...

На Маврово обележана уште една женка рис

Македонското еколошко друштво (МЕД) во соработка со Националниот парк „Маврово“ на почетокот на минатиот месец обележа нова единка од балканскиот рис, близу селото Ничпур. Се...

Хотелот „Макпетрол“ во Маврово станува државен карантин

Макпетрол АД одлучи да го стави на располагање хотелот „Макпетрол” во Маврово, кој располага со сместувачки капацитет од 40 двокреветни соби за граѓаните којшто...

Во Маврово обележана втората рисица за оваа сезона

Македонското еколошко друштво (МЕД) на 24 февруари заедно со Националниот парк „Маврово“ со помош на кафез-замка заловија нова единка балкански рис на планината Бистра...

Длабока Река во Маврово ќе биде номиниран за прелиминарната листа на...

Владата денеска ја разгледа и усвои Информацијата во врска со постапката за номинирање на локалитетот Длабока Река во Националниот парк Маврово на прелиминарната листа...

На Маврово 24 сантиметри снег

Снежната покривка во Маврови Анови достигна 24 сантиметри, додека на Попопва Шапка има девет сaнтиметри снег. Седум сантиметри снег има во Лазарополе, два во...

Зимските центри во зимски сон

Во последниве десетина години, поголем дел македонски граѓани што уживаат во зимските спортови ги одбираат центрите во некоја од соседните земји, каде што, како...

Сообраќајка на патот Маврово – Дебар

Од 18:45 часот сообраќајот на патниот правец Маврово-Дебар, кај местото викано Ростушко Анче, е во прекин во двата правци, соопшти АМСМ. Прекинот на сообраќајот е...

Завршија „сувите“ подготовки во Маврово, на ред се контролките

Најдобрите македонски одбојкари ја одработија втората фаза од подготовките за ЕП, а утре патуваат за Крајова, каде што ќе одиграат два меча против Романија Во...