14.8 C
Skopje
18.6.2021 - 4:10

Ознака: Маврово

Два земјотреса почувствувани во мавровскиот регион

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7.44 часот во подрачјето на Гостивар. Според првичните податоци, епицентарот бил...

Забранет сообраќај од Маврово до Дебар поради одрони и паднати дрвја

Од 18.30 часот се воведува забрана за движење на сите типови на моторни возила од мавровска крстосница до Дебар, од безбедносни причини (одрони и...

Магла на Стража, Ѓавато и Пресека, во Маврово – одрони на...

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози. Врнежи од слаб дожд има на патиштата низ целата држава. Поради појава на магла...

Рисицата Лиса позираше на локален жител од Маврово

Вистинска радост е кога жители од мавровските села ќе ни јават дека виделе рис, а уште повеќе кога ќе ни испратат слики од рис...

Снег во Маврово

Вечерва во Маврово падна првиот снег. Метеоролозите за денеска најавија дека на планините ќе има повремен слаб снег, а во пониските места слаб дожд,...

Продолжува да се тресе тлото, жителите на Маврово денот го поминуваат...

По земјотресот од 5 степени кој утрово ја разбуди Македонија, следеа неколку потреси кои беа почувствувани од населението во Маврово, Гостивар и околината. - Се...

Земјотресот ја замати водата во Мавровскиот регион, препорака да не се...

Дошло до заматување на водата за пиење во водоснабдителните мрежи по земјотресот, поради што јавното комунално претпријатие „Маврово“ утрово упати препорака до жителите од...

Земјотрес во западниот дел на Македонија, почувствуван и во Скопје

Земјотрес со јачина од пет степени според локална Рихтерова магнитуда е регистриран изутринава во западниот дел на Македонија. Земјотесот којшто се случи во 4.54...

На 79 години Ѓорѓи Кузмановски беше најстариот учесник на релито „Независност...

МАВРОВО На релито „Независност 2020“, кое по 29-ти пат се одржа на патиштата низ земјава, посебен белег годинава му даде Ѓорѓи Кузмановски, кој со своите...

Гостиварец пронајден починат на Маврово

Во вечерните часови на 31 август во полициското одделение Маврово било пријавено дека во селото Ниќифорово, на околу 500 метри од планинарскиот дом, бил...