0 C
Skopje
19.1.2019 - 20:22

Ознака: Маврово

Забрана за движење на тешки товарни возила на патот Гостивар-Стража-Кичево и...

На патниот правец Гостивар – планински премин Стража – Кичево и обратно, поради обилни врнежи од снег и негово задржување на коловозот, од 17:15...

Забрани за камиони кај Маврово и Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот. Снег со среден интензитет паѓа во Битола,...

Наноси од снег на патот кон Јажинце, забрана за камиони на...

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни  коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурни екипи на „Македонија...

На Шапка снежна покривка од 21 сантиметар, најстудено во Тетово

Највисока снежна покривка измерена утрово од 21 сантиметар има на Попова Шапка, следат Маврови Анови со девет сантиметри, три во Крива Паланка и два...

Најстудено утрово во Крушево и Маврово

Во Македонија утрово најстудено било Крушево и Маврово каде се измерени -6 степени целзиусови, потоа Берово, Прилеп, Тополчани, Пожаране -4, и во Куманово, Охрид,...

Најмногу снег на Попова Шапка, најстудено во Маврово

Најмногу снег има наврнато на Попова Шапка каде утринава до седум часот висината на снежната покривка изнесува 26 сантиметри, додека во Маврово се наврнати осум...

Притворен крадец кој ограбувал викендички во Мавровско

Деветнаесет годишен жител на селото Леуново заработи кривична пријава и притвор поради сомнеж дека е сторител на повеќе тешки кражби во викендички околу Мавровското...

Најмногу рисови има во националниот парк Маврово

Освен во Маврово, рисовите шетаат и низ Јасен, Пелистер, Јабланица и Стогово, бидејќи овие ретки животни претпочитаат планински терени со шумска вегетација Балканскиот рис сѐ...

Нормализиран сообраќајот на патот Маврово-Дебар

Сообраќајот на магистралниот пат Маврово-Дебар од 11:00 часот е нормализиран за сите возила, информираат од ЈП Македонија пат. Како што претходно соопшти Јавното претпријатие, од...

Во Маврово 25 сантиметри снег, најмногу дожд во Битола

Најмногу снег во изминатите 24 часа е наврнат на Маврово каде е формирана снежна покривка од 25 сантиметри. Снег има и во Крушево и...