5.8 C
Skopje
25.10.2021 - 0:16

Ознака: Маврово

Камбаната на црквата „Св. Никола“ повторно ќе бие

Верското и културно светилиште, некогаш потопено во Мавровско Езеро, наскоро подготвено за литургии, венчавки, крштевки... Црквата „Св. Никола“ и руинираната камбанарија, околу шеесет години потопени...

Кривична за гостиварец, почнал да гради на државно земјиште во Маврово

Полицијата поднесе кривична пријава против жител на Гостивар за бесправно градење во Маврово. Според информациите на МВР, поднесена е пријава против И.Д.(51) поради постоење основи на...

Два земјотреса почувствувани во Маврово

Два последователни земјотреса почувствувани се попладнево во околината на Маврово.  Првиот потрес бил со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала и со епицентар...

Три земјотреси регистрирани рано утрово во околината на Маврово

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје,...

Почувствуван земјотрес во околината на Маврово

Земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала, во 12 часот и 6 минути, бил почувствуван од населението во Маврово, Гостивар. Земјотресот е од...

Тешко повредени двајца вработени во ски-центарот во Маврово

Во утринските часови на 19 мај во тетовската полиција било пријавено дека во Маврово, поточно на двосед-патеката во ски-центарот „Заре Лазарески“, О.Ц. (54) од...

Нов земјотрес во Маврово

Попладнево во 15 часот е регистриран нов земјотрес во Mавровскиот Rегион од 3,2 степени според Рихтеровата скала. Според информациите, епицентарот е на длабочина од 2...

Тлото во мавровскиот регион не мирува

Нов земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди Македонија. Епицентарот е во мавровскиот регион. Истиот е почуствуван во западните...

Синоќа два силни земјотреса со епицентар во мавровскиот регион

Два силни потреса, со јачина од 4,7 и 4,4 степени по Рихтер синоќа го погодија гостиварско-мавровскиот регион, а земјотресите беа почувствувани во Скопје и...

Слаб снег на Попова Шапка, Маврово и Стража

Снег со слаб интензитет провејува на Попова Шапка, планинскиот премин Стража и во Маврово. Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози, информира...