Ознака: луѓе

Зошто некои луѓе се магнет за комарци?

Почна сезоната на комарците, а поради високите температури сите ги држиме вратите и прозорците отворени, па ако нема заштитна мрежа на нив, тешко нам....

Бројот на гладни луѓе ќе расте

Во извештајот на Светската програма за храна при Обединетите нации, меѓу другото, се наведува дека бројот на луѓето што гладуваат значително е пораснат, во...

Колку е возраста битен фактор во битката со ковид-19

Сеопфатна студија во Кина Првата сеопфатна студија за смртноста и хоспитализациите во Кина предизвикани од коронавирусот детално покажува колку е повисок ризикот кај постарите пациенти...

Најбогатите луѓе завчера изгубија 238,5 милијарди долари

Најбогатиот човек на светот Џеф Безос, основачот на „Амазон“, остана без 5,6 милијарди долари, додека пророкот од Омаха, Ворен Бафет, изгуби 5,3 милијарди Со завчерашниот...

Јазикот на пингвините ги почитува правилата на човечката комуникација

Научниците откриле дека комуникацијата меѓу пингвините е многу слична на човечката пренесува „Индипендент“. Пингвините имаат неколку карактеристики слични со оние на луѓето. Тие негуваат моногамни...

Луѓето што доцнат се поуспешни во животот

Ако некои луѓе секогаш доцнат, тоа не мора да значи дека не ве почитуваат. Психолозите тврдат дека постојат два вида луѓе. Првиот вид луѓе...

Кои се најопасните луѓе во светот?

Нивните имиња сеат страв каде и да се споменат. Шверцуваат дрога и нуклеарни материјали, киднапираат, уриваат авиони, си играат со животи на милиони луѓе Светот...

Посредување за работа или трговија со луѓе

Посредувањето во последниве години е многу изразено, а токму тоа ги наведува луѓето да мислат дека тука има нешто што не е во ред,...

Загадувањето годишно убива по 8,3 милиони луѓе

Изложеноста на токсичен воздух, вода, почва и хемикалии годишно убива по 8,3 милиони луѓе, според нова анализа на Глобалната алијанса за здравје и загадување....

УНИЦЕФ: Повеќе од една четвртина од младите луѓе се дебели

Вкупно 149 милиони деца заостануваат во физичкиот развој или се со понизок раст за својата возраст, 50 милиони деца се неисхранети или се преслаби...